mobile

Gdańsk dla życia

W ostatnim dniu listopada, o godz. 15.30 gdański Neptun zostanie podświetlony w kolorach niebieskim i żółtym, dołączając do międzynarodowej akcji wyrażającej sprzeciw wobec stosowania kary śmierci. Inicjatywa Wspólnoty Sant’Egidio jest wspierana przez główne organizacje praw człowieka, zebrane w Światowej Koalicji Przeciwko Karze Śmierci.

Redakcja
TAGI
Gdańsk dla życia

30 listopada to dzień akcji „Miasta dla życia” (Cities Against the Death Penalty), której celem jest protest wobec kary śmierci oraz podkreślenie dążenia międzynarodowych organizacji i parlamentu europejskiego do jej zniesienia. Data nie jest przypadkowa – to rocznica zniesienia kary śmierci przez Leopolda II Świętego Cesarza Rzymskiego w 1786 r. w pierwszym kraju świata – Wielkim Księstwie Toskanii. Tego dnia miasta symbolicznie wyrażają swoje zaangażowanie, oświetlając ważne pomniki. W tym roku po raz pierwszy do m.in. Atomium w Brukseli, Koloseum w Rzymie czy Plaza de Santa Ana w Madrycie dołączy także Fontanna Neptuna.

– Gdańsk wspiera wszelkie działania wpisujące się w dążenie do zachowania pokoju i solidarności. To miasto, które dzieli się dobrem. Symboliczne podświetlenie najstarszej i najbardziej popularnej gdańskiej fontanny jest wyrazem zaangażowania na rzecz pokojowego rozwiązywania międzynarodowych sporów i obrony nienaruszalnych praw człowieka, w tym przede wszystkim prawa do życia – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańska.

Akcja „Miasta dla świata” została zainicjowana przez Sant’Egidio – wspólnotę chrześcijańską, która powstała w 1968 r. w rzymskim liceum z inicjatywy Andrei Riccardiego (jako owoc Soboru Watykańskiego II), a obecnie działa na rzecz ubogich i pokoju w ponad 70 krajach świata (w Polsce – w Chojnie, Bytomiu, Krakowie, Poznaniu, Stargardzie i Warszawie). W 2017 r. MSZ RP zawarło ze Wspólnotą specjalne porozumienie w sprawie współpracy.
Listopadową inicjatywę wspierają główne międzynarodowe organizacje praw człowieka, zebrane w Światowej Koalicji Przeciwko Karze Śmierci (Amnesty International , Ensemble contre la Peine de Mort , Międzynarodowa Reforma Karna , FIACAT).

Do 2017 r. karę śmierci zniosły (w prawie lub w praktyce) 142 kraje, ale 56 nadal stosuje tę formę sankcji. Niechlubne pierwsze miejsce pod względem rocznej liczby egzekucji przypada Chinom, drugie - Iranowi, gdzie życie można stracić np. za posiadanie i handel narkotykami, homoseksualizm, odejście od wiary (apostazję) lub zdradę małżeńską, a nawet alkohol (w 2018 r. podtrzymano karę śmierci dla 2 mężczyzn złapanych po raz trzeci na jego spożywaniu). Jedynym krajem europejskim nadal wykonującym ten rodzaj wyroku jest Białoruś. W Rosji obowiązuje moratorium.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda