mobile

Dobra pogoda może okazać się zdradliwa

Długi weekend majowy dla niektórych już się rozpoczął dla innych rozpocznie się we wtorek popołudniu. Za oknem powróciła wiosenna pogoda, czy to oznacza, że podróż na majowy odpoczynek będzie bezpieczniejsza? Jak wskazują eksperci z Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) niekoniecznie

oprac. Redakcja
Dobra pogoda może okazać się zdradliwa

Przed nami długi weekend majowy, niektórzy rozpoczęli go nawet wczoraj. Pogoda zdaje się sprzyjać wyjazdom. Czy dobra pogoda oznacza, że na drogach będzie mniej wypadków? Niekoniecznie tak musi być. Już od piątku na drogach wyjazdowych z obserwowany jest większy niż zawsze ruch. - Większe natężenie ruchu potęguje zaś ryzyko wypadków – podkreślają eksperci z ITS. Chociaż dane statystyczne mogą tchnąć nieco optymizmu, gdy mówimy o bezpieczeństwie na drogach.

-Choć w okresie wakacyjnym oraz w miesiącach charakteryzujących się dobrą słoneczną pogodą odnotowywanych jest więcej zdarzeń drogowych, to z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS (POBR) wynika, że majówka na drogach (pod względem bezpieczeństwa) nie różni się od pozostałych weekendów w roku kalendarzowym a średnia liczba wypadków i ofiar jest nawet niższa od średnich wartości dla wszystkich weekendów w latach 2018-2023 – przekazał ITS.

Dobra pogoda może okazać się zdradliwa

- Należy zwrócić uwagę, że najwięcej wypadków w majówkę zdarza się podczas dobrych warunków atmosferycznych (75%), za dnia (83%) i przy suchej nawierzchni (80%). Większość z nich ma miejsce w obszarach zabudowanych (60%), ale poza obszarami zabudowanymi (40%) są one znacznie poważniejsze w skutkach (20 ofiar śmiertelnych na każde 100 wypadków). Dla porównania w obszarach zabudowanych to 5 ofiar śmiertelnych na 100 wypadków. Ponadto większość zdarzeń drogowych wydarza się na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych (83%) - wylicza Anna Zielińska z POBR.

Kierujący pod wpływem alkoholu

- Do najcięższych w skutkach wypadków dochodzi nocą i z udziałem kierujących pod wpływem alkoholu (12 ofiar śmiertelne na 100 wypadków). W trakcie ostatnich pięciu majowych weekendów alkohol był przyczyną 11% wypadków, zaś nadmierna prędkość, czyli bolączka polskich dróg, była przyczyną 31% wypadków. Analizy wskazują także, że w długie majowe weekendy najwięcej ofiar stanowią kierowcy samochodów osobowych (50%), motocykliści (22%) oraz piesi (17%). Przy planowaniu wyjazdu należy pamiętać, że najtrudniejsze warunki i największe zagrożenie występuje zwykle w dzień poprzedzający weekend, czyli w piątek (średnio 76 wypadków) – dodaje Anna Zielińska.

Jak zaplanować bezpieczną podróż?

ITS przypomina kilka podstawowych zasad bezpiecznej podróży:

Podróżując samochodem pamiętajmy, że:

  • Do wyjazdu przygotowany musi być zarówno kierowca, jak i pojazd.

  • Przed wyruszeniem w trasę trzeba zadbać o stan techniczny samochodu.

  • W drogę można wyruszyć wcześniej, by uniknąć dużego ruchu.

  • Kierowca powinien być wypoczęty.

  • Kierujący powinien robić częste przerwy, co 2-3 godziny jazdy.

  • Bagaż oraz luźne przedmioty należy zabezpieczyć na czas podróży.

  • Dzieci przewozimy w fotelikach, a podróżujący muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

Podstawą jest zawsze przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i nie przekraczanie dopuszczalnych prędkości.


fot. pixbay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda