mobile
REKLAMA

Nowy tomograf komputerowy w szpitalu w Kościerzynie

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie zyskał nowy, wysokiej klasy tomograf komputerowy, który pozwoli na szybszą i dokładniejszą diagnostykę pacjentów z różnymi schorzeniami. Sprzęt został zakupiony dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich i budżetu państwa

Jakub Bielawski
Nowy tomograf komputerowy w szpitalu w Kościerzynie

Nowoczesny sprzęt dla szpitala

Tomograf komputerowy to urządzenie, które umożliwia wykonywanie badań obrazowych przekroju ludzkiego ciała pod różnymi kątami, w różnych płaszczyznach i w różnych trybach. Nowy tomograf w szpitalu w Kościerzynie to 64-rzędowy aparat, który jest wyposażony w zaawansowane oprogramowanie, zapewniające standaryzację procedury skanowania i optymalizację ekspozycji na promieniowanie.

Dzięki zastosowaniu zautomatyzowanego oprogramowania nowy sprzęt w sposób precyzyjny i szybki pozwoli na diagnostykę pacjentów. Poprzez wykorzystanie zaawansowanych technologii system usprawnia proces badania – podkreśla kierownik Działu Inżynierii Klinicznej Krzysztof Ebertowski.

Nowy tomograf będzie wykorzystywany do badania pacjentów m.in. z chorobami onkologicznymi, kardiologicznymi, neurologicznymi i urazami. Sprzęt kosztował ponad 4,3 mln zł, w tym prawie 3,2 mln zł pochodziło z funduszy europejskich będących w dyspozycji Zarządu Województwa Pomorskiego, prawie 700 tys. zł wyłożył szpital, a prawie 426 tys. zł było z budżetu państwa.

Dzięki owocnej współpracy z samorządem województwa pomorskiego, możemy inwestować w najnowocześniejsze technologie – mówi prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Marzena Mrozek. – Zakup tomografu wpłynie na poprawę dostępności do usług medycznych, jednocześnie podnosząc ich jakość, zwłaszcza w obszarze precyzyjnej diagnostyki i efektywnego leczenia chorób cywilizacyjnych – dodaje prezes Mrozek.

W ramach projektu kupiono też aparaty USG, angiograf, kolumnę anestezjologiczną, stacje diagnostyczne RTG, a także utworzono salę zabiegową hybrydową. Wartość dofinansowania wynosi 13,5 mln zł, w tym z funduszy europejskich 11,9 mln zł.

fot.mat.pras.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda