mobile

Zwodzona kładka nad Motławą – przetarg w toku

Kładka nad rzeką Motławą prowadząca z Rybackiego Pobrzeża na wyspę Ołowiankę zostanie wybudowana. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg związany z realizacją tej inwestycji. Kładka ma służyć głównie turystom, budzi jednak mieszane opinie, zwłaszcza wśród żeglarzy.

TAGI
Zwodzona kładka nad Motławą – przetarg w toku

Głównym argumentem, który zdecydował o budowie kładki była potrzeba dodatkowego połączenia Ołowianki i terenów Szafarni z resztą miasta, na co zwracali mieszkańcy i użytkownicy tego obszaru. Michał Piotrowski, rzecznik Prezydenta Miasta Gdańska, podkreśla, że w efekcie przeprowadzenia inwestycji miasto uzyska atrakcyjne zagospodarowanie wyspy. Na Ołowiance znajdują się budynki mieszkalne, filharmonia, hotele i restauracje oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Dojechać na wyspę można obecnie dwiema drogami, a w sezonie turystycznym także kursującym przez Motławę promem. Powstanie kładka ma docelowo zaktywizować również rejon dawnych zakładów mięsnych, które dzięki temu mogą stać nowym, atrakcyjnym terenem inwestycyjnym.

Z drugiej jednak strony stała kładka odcięłaby akweny znajdujące się za nią, co byłoby nie do przyjęcia dla żeglarzy i wodniaków, ponieważ ograniczyłaby dostęp do gdańskiej mariny, przystanku tramwaju wodnego i nabrzeża, przy którym cumują pirackie galeony, będące jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Gdańska. Nie brak było tez głosów, że decyzja o budowie kładki stoi w sprzeczności z realizowanym od kilku lat  programem ożywienia dróg wodnych.

Planowana kładka ma mieć ostatecznie charakter zwodzony, co ma zabezpieczyć potrzeby jednych i drugich użytkowników.

Warto także przypominieć, że decyzja o realizacji budowy była wstrzymana przez wniesione przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oraz stowarzyszenie „Nasz Gdańsk” odwołania do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które uważały, że proekt nie przystaje do historycznej zabudowy Starego Miasta. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zezwolił natomiast na budowę kładki w proponowanym, nowoczesnym kształcie.

Otwarcie ofert przetargowych planowane jest na 6 kwietnia, a realizacja inwestycji ma potrwać do końca maja 2017 roku.

 

Marek Nowak

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda