X Pomorski Kongres Obywatelski
Politechnika Gdańska gościła dzisiaj uczestników jubileuszowego X Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego. Celem tego spotkania było zrozumienie dokąd zmierza współczesny świat w sensie gospodarczym, kulturowym, technologicznym, oraz politycznym i jaka powinna być dojrzała polska i pomorska odpowiedź na te wyzwania. W kongresie uczestniczyło kilkaset osób.
Jubileuszowy Pomorski Kongres Obywatelski był dobrą okazją, by zastanowić się jak budować wspólnotę regionalną dziś - w warunkach rosnących podziałów kulturowych i politycznych. Organizator zachęcał by dać dobry przykład i pokazać, że tu, na Pomorzu, ludzie potrafią dobrze spotkać się w różnorodności w trosce o dobro wspólne.
Wśród zaproszonych gości byli m.in.: prof. Cezary Obracht-Prondzyński, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i prezes Instytutu Kaszubskiego, prof. Anna Cegieła z Zespołu Etyki Słowa, prof. Michał Bilewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Michał Kuź z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, Maciej Grabski, Prezes Olivia Business Centre oraz Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.
Wstęp na Kongres był bezpłatny.
Obrady odbyły się w trzech następujących sesjach tematycznych:
1. Jak budować pomosty i przełamywać lody?
2. Dokąd zmierza świat?
3. Dojrzałość - wyzwania polskie i pomorskie
W tym roku podczas Kongresu była również możliwość podzielenia się swoimi pomysłami i inspiracjami na Obywatelskiej Tablicy Myśli i Postulatów.
Organizatorem Kongresów Obywatelskich jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Kongres Obywatelski to długofalowy projekt, którego celem jest uczynienie z Polski lepszego miejsca do pracy i życia. Chcemy to czynić poprzez autorefleksję, spotkania, wymianę dobrej energii i budowanie polskiego RAZEM w duchu wzajemnego szacunku i uznania. Chcemy być RAZEM, pomimo tego, że pochodzimy z różnych miejscowości i działamy w różnych branżach i środowiskach. Mamy często odmienne poglądy i reprezentujemy wszystkie pokolenia. Łączy nas to, że Polska nie jest nam obojętna - wspólnie "wyprzedzamy przyszłość" i zastanawiamy się nad naszym rozwojem.