mobile

Targi Mieszkaniowe Nowy Dom Nowe Mieszkanie - Branża deweloperska w czasach przełomu

W dniach 1-2 września br. w Gdynia Arenie pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka odbyła się jedenasta edycja Targów Mieszkaniowych Nowy DOM Nowe MIESZKANIE.  Przez dwa dni ponad 5 tysięcy mieszkańców Trójmiasta zapoznało się z nowinkami rynku deweloperskiego oraz poznało oferty wystawców. Prezentacje producentów ogniw fotowoltaicznych oraz oprogramowania sterującego tzw. inteligentnymi mieszkaniami udowodniły, że na polskim rynku są już dostępne rozwiązania techniczne, które jeszcze dziesięć lat temu znajdowały się jedynie w sferze marzeń wielbicieli powieści sf.

Redakcja
TAGI
Targi Mieszkaniowe Nowy Dom Nowe Mieszkanie - Branża deweloperska w czasach przełomu

Murator zorganizował już jedenastą edycję wydarzenia w Trójmieście oraz czwartą w samej Gdyni. Dlatego oferta wystawców była skierowana głównie do gdyńskiego odbiorcy, zaś organizatorzy skupili się na prezentowaniu gdyńskich inwestycji. Mimo to, trójmiejscy deweloperzy zaprezentowali cały przekrój swoich ofert. W przestronnej hali Gdynia Arena zaprezentowało się wiele przedsiębiorstw reprezentujących sektor aranżacji wnętrz. Swoje ekspozycje przygotowało blisko 50 wystawców, reprezentujących każdy z sektorów branży budowlanej. Nie zabrakło więc architektów, instytucji specjalizujących się w kredytowaniu inwestycji oraz pośrednictwem finansowym, dekoratorów wnętrz, a także deweloperów reprezentujących gałąź rynku pierwotnego nieruchomości. Dzięki temu zwiedzający, zainteresowani kupnem nieruchomości mogli niemal od razu dobrać wyposażenie do swojego, wymarzonego mieszkania. Zadbano również o część edukacyjną. Kulminacyjnym momentem tej części targów była debata poświęcona nowelizacji ustawy deweloperskiej. W ciągu dwóch dni w wydarzeniu przygotowanym przez firmę Murator wzięło udział ok. pięciu tysięcy Gdynian. Targi przyciągnęły również mieszkańców miejscowości położonych na obrzeżach województwa pomorskiego. Na tę grupę odbiorców składali się w głównej mierze nabywcy, pragnący osiedlić się w Trójmieście lub nabyć mieszkanie z myślą o zaplanowanej inwestycji.

- Murator Expo jak co roku stawia duży nacisk na element edukacyjny całego przedsięwzięcia.  Właśnie dlatego naszym targom od zawsze towarzyszą debaty, prelekcje oraz panele dyskusyjne. Udzielamy również bezpłatnych porad w zakresie finansowania inwestycji oraz prawnych aspektów zakupu lub wynajmu nieruchomości. Kluczowym elementem strategii Murator Expo jest informowanie potencjalnych klientów o wszystkich aspektach inwestycji, nim przystąpią do podpisania aktu notarialnego. Leży to w interesie całej branży deweloperskiej, gdyż bezpieczeństwo i stabilność całego sektora deweloperskiego bezpośrednio wpływa na liczbę zawartych kontraktów- zapewnia Anna Szweda, manager w firmie Murator Expo.

Inteligentne mieszkania - technologia „myślących” domów

 Zautomatyzowane drzwi i okna, ekspres przygotowujący pyszną, aromatyczną kawę  w czasie, gdy jego właściciel wsiada do auta na parkingu położonym na drugim końcu miasta? A może system alarmowy ostrzegający rodziców, gdy ich najmłodsze dzieci znajdą się niebezpiecznie blisko domowej apteczki z potencjalnie niebezpiecznymi lekami lub gniazdek elektrycznych? Technologie i rozwiązania, które jeszcze nie tak dawno temu mogliśmy podziwiać jedynie na ekranach kin lub telewizorów w filmach z gatunku science-fiction, coraz częściej trafiają pod przysłowiowe strzechy. Rozwiązania tego rodzaju są już powszechne w krajach zachodnich, natomiast w warunkach polskich ich ogromna użyteczność dopiero przebija się do świadomości potencjalnych klientów. Na gdyńskich targach, polscy klienci spragnieni nowinek technicznych mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie domowej automatyki, a także dowiedzieć się, że na naszym rynku funkcjonują już deweloperzy oferujący nabywcom nieruchomości dostosowane do zainstalowania systemu inteligentnego mieszkania.

- Lokatorzy inteligentnego domu to jednocześnie reżyserzy scenariuszy sterowania poszczególnymi funkcjami domu. To właśnie oni sterują oświetleniem, ogrzewaniem i szeregiem innych funkcji, a dom dostosowuje się do ich indywidualnych potrzeb. Nowoczesna technologia nie stawia żadnych ograniczeń, granice wyznacza jedynie ludzka kreatywność. Możemy zaprogramować oświetlenie tak, by światło oraz ogrzewanie włączało się o konkretnej godzinie, akurat w memencie przekroczenia przez gospodarza progu mieszkania. System bezpieczeństwa to idealne rozwiązanie dla osób wybierających się na dłuższe wakacje. Otwierające się o odpowiedniej porze rolety i głośno grająca muzyka potrafi skutecznie zniechęcić amatorów cudzego mienia. Alarm uruchamiający się w momencie otwarcia szafki z lekami bądź niebezpiecznymi chemikaliami jest rozwiązaniem, które może oszczędzić młodym rodzicom wielu tragedii. Za pośrednictwem czujnika ruchu można tworzyć nieskończenie wiele scenariuszy- podkreśla przedstawicielka Keemple Polska.

Firma Keemple Polska  jest dystrybutorem marki Keemple i działa na rodzimym rynku od 2015r. Jej działania przyczyniają się do popularyzacji najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie  bezprzewodowych systemów inteligentnych domów. Zestawy zaprojektowane przez Keemple można z powodzeniem instalować zarówno w jednorodzinnych domkach, jak i apartamentach i mieszkaniach o mniejszej powierzchni.

- Misją firmy jest dostarczanie aplikacji, którymi można sterować za pośrednictwem tabletu lub telefonu komórkowego. Obraliśmy inną filozofię działania niż przedsiębiorstwa działające w tym samym segmencie branży. Zamiast koncentrować się na sprzedaży pojedynczych urządzeń już na etapie budowania mieszkania sprzedajemy deweloperom pakiety gotowych rozwiązań. Po zakupieniu przez nabywcę nieruchomości przejmujemy opiekę nad klientem posprzedażowym- tłumaczy Anna Krokosz, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Keemple Polska.

Klienci Keeplle Polska korzystają z gratisowego, telefonicznego serwisu. Oprócz tego przez okres dwuletniej gwarancji za sprawne funkcjonowanie systemów odpowiada grupa profesjonalnych techników.  

Anna Krokosz, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w firmie Keemple Polska żartuje, że dzięki rozwiązaniom opracowanym przez przedsiębiorstwa oferujące łatwe do konfigurowania i sterowane głosem zespoły czujników, wizja przedstawiona w serialu animowanym Jetsonowie, stanie się niedługo osiągalna. Już teraz możemy sterować swoim mieszkaniem praktycznie z każdego miejsca.

- Wyposażenie domu czy mieszkania w zespoły czujników to nie tylko kwestia komfortu czy bezpieczeństwa. Wkrótce rozwiązania proponowane przez takie firmy, jak Keemple staną się znacznie powszechniejsze, gdyż pozwolą na obniżenie rachunków za media- twierdzi Anna Krokosz.

Zainteresowanie polskiego nabywcy nowinkami technicznymi systematycznie rośnie. Keemple sprzedał już kilka tysięcy systemów.

- Praktycznie nie spotyka się nabywców, którzy po miesiącu użytkowania systemu chcieliby z niego zrezygnować. Powrót do pozbawionego automatyki mieszkania, można porównać do rezygnacji z najnowocześniejszego samochodu osobowego na rzecz starej, rodzimej Syrenki- porównuje Anna Krokosz.

Panele fotowoltaiczne- nieograniczone źródło ekologicznej energii

Co, gdyby lokatorzy mogli sami wytwarzać część potrzebnej im energii elektrycznej, a uzyskane nadwyżki odsprzedawali państwu? Dzięki odpowiedniej nowelizacji prawnej, od kilku lat istnieją na polskim rynku przedsiębiorstwa zdolne do wprowadzania tych założeń w życie.

- Od dwóch lat na rosnący popyt na ogniwa i panele fotowoltaiczne wpływają bardzo korzystne uwarunkowania prawne. Nadwyżkę energii, której nie zużyjemy w określonej chwili mamy prawo zmagazynować w sieci. Operator państwowej sieci energetycznej ma obowiązek oddać użytkownikowi całą zmagazynowaną energię w stosunku 1:0,8- opisuje przedstawiciel firmy SunSol.

Jeśli więc w czasie wyjątkowo ciepłego i słonecznego lata wyprodukujemy znaczne nadwyżki energii, to zimą zapłacimy wyjątkowo niskie rachunki za prąd. Zdaniem producentów instalacji przystosowanej do przetwarzania energii słonecznej na elektryczną, Polska podąża już drogą wytyczoną wcześniej przez Niemcy, gdzie 50% wytwarzanej energii elektrycznej pochodzi z samej fotowoltaiki. Nasi zachodni sąsiedzi muszą przebudować sieć przesyłową, by dostosować ją do przesyłania ogromnych ilości energii.

W Polsce jak na razie akumulatory magazynujące energię elektryczną są stosunkowo drogim rozwiązaniem, więc jak na razie funkcję akumulatorów pełni sama sieć przesyłowa, którą można uznać za akumulator o sprawności 80%.

Mimo przejściowych problemów, panele słoneczne można coraz częściej zobaczyć na dachach apartamentowców. Jak na razie energia słoneczna zdecydowanie bardziej opłaca się indywidualnym odbiorcom niż firmom i instytucjom publicznym. W przypadku przedsiębiorstw, nadwyżka, która nie jest zużywana na bieżąco jest odsprzedawana po cenie hurtowej za ostatni kwartał ( 18 groszy za 1 MWh). Paradoksalnie technologia paneli fotowoltaicznych jest coraz tańsza, natomiast energia coraz droższa. To zaproszenie do instalowania paneli słonecznych w całym kraju. Energia pochodząca z odnawialnych źródeł jest najtańszą ze wszystkich dostępnych na rynku.

Ustawa deweloperska - gwarant bezpiecznych inwestycji czy wielki hamulcowy?

Ustawa deweloperska reguluje polski rynek nieruchomości już od sześciu lat. Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ryzyko towarzyszące nabywaniu nowych nieruchomości jest w naszym kraju wciąż wysokie. Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy, który ma być procedowany pod koniec bieżącego roku. Propozycja zakłada wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń wpłat na poczet kosztów budowy. W debacie z przedstawicielami branży deweloperskiej wziął udział Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta - Marek Niechciał.

Sześć lat temu uchwalaniu Ustawy Deweloperskiej towarzyszyły ogromne emocje. Polski Związek Deweloperski alarmował, że rachunki powiernicze są ścieżką prowadzącą do końca wszelkiej działalności deweloperskiej w Polsce. Prognozowano gwałtowny wzrost cen mieszkań. Ustawa regulowała ponad 100 różnych aspektów działalności deweloperskiej. Obecnie przedstawiciele branży są zgodni co do tego, że regulacje uporządkowały rynek, zostały również zabezpieczone wpłaty klientów. Przed wejściem w życie ustawy, zdarzały się głośne upadłości deweloperów. Od czasu wprowadzenia ustawy w życie przeprowadzono pół miliona transakcji. Nie wydarzył się ani jeden przypadek nagłej upadłości, czy naruszenia umowy deweloperskiej, czy sprzeniewierzenia środków. Wbrew przewidywaniom, akt prawny nie wpłynął na znaczący koszt metra kwadratowego. Ceny nie wzrosły w 2012r. wraz z wejściem w życie legislacji, tylko stopniowo, wraz ze wzrostem koniunktury. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez dwa lata wnikliwie kontrolował rynek deweloperski. Zdaniem analityków rynku, ustawa była spóźniona o wiele lat. Przed jej wejściem w życie, zdarzały się przypadki straty wniesionego przez klientów wkładu w wyniku spektakularnych bankructw deweloperów. Nowe przepisy zmierzają do objęcia ochroną całej transakcji, od rezerwacji do podpisania aktu notarialnego. Zdaniem dyrektora Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wciąż jeszcze mamy do czynienia z przypadkami, gdy deweloper opóźnia podpisanie aktu notarialnego, mimo faktu sfinalizowania inwestycji budowlanej. W przypadku bankructwa firmy deweloperskiej, klient pozostaje z niczym, gdyż w świetle prawa nie dokonał się proces przeniesienia własności na nabywcę. Jednak kontrolowanie inwestycji przez syndyki, może się wiązać z dodatkowymi kosztami ponoszonymi przez klientów, a także wydłużeniem samego procesu inwestycyjnego. Jak podkreślają deweloperzy, w zakresie rachunków otwartych, zabezpieczających inwestycje, poczynania firm deweloperskich są w dużym stopniu kontrolowane przez służby banków. Środki są umieszczane na rachunku powierniczym i są planowo przekazywane deweloperom w miarę postępu prac. W praktyce nabywca nigdy nie jest więc postawiony przed koniecznością uiszczenia zapłaty za niewykonaną pracę. Wprowadzenie rachunków zamkniętych (czyli usankcjonowanie sytuacji, gdy środki zostaną przelane na konto firmy deweloperskiej jedynie w konsekwencji podpisania aktu notarialnego), będzie prawdziwą rewolucją. Zadłużenie może wzrosnąć do kwoty 50-60 mld zł. Jeśli banki nie skierują środków do sektora deweloperskiego, mniejsze podmioty zostaną wyparte z rynku przez duże, dysponujące kapitałem przedsiębiorstwa. Na Trójmiejskim rynku 80% transakcji jest zabezpieczonych rachunkami powierniczymi, zaś w przypadku 20% transakcji, środki napływają bezpośrednio na rachunek dewelopera. To efekt wprowadzenia w życie przepisów przejściowych w 2012r. Inwestycje rozpoczęte przed okresem wejścia w życie ustawy nie musiały być zabezpieczone rachunkiem powierniczym. Niektórzy deweloperzy zaangażowali się w inwestycje wieloetapowe, które są realizowane jeszcze do dnia dzisiejszego. Nowe prawo zmieni ten stan rzeczy- wszystkie podmioty chcące prowadzić działalność deweloperską, będą miały obowiązek zabezpieczania transakcji rachunkami powierniczymi. Urząd Obrony Konkurencji i Konsumentów proponuje, by rachunki otwarte były dodatkowo zabezpieczane gwarancją bankową, lub ubezpieczeniową. Nabywcy będą mieli do wyboru rachunki zamknięte, całkowicie chroniące przed upadłością dewelopera, lub otwarte z gwarancją. Obecnie niektórzy deweloperzy posiłkują się kredytami, ale na niewielką skalę. Gdyby podmioty działające obecnie na rynku zdecydowały się prowadzić wszystkie swoje inwestycje zabezpieczając je rachunkami zamkniętymi, to banki musiałyby wyłożyć ok. 50 mld zł. Polskie banki prawdopodobnie nie dysponują takimi funduszami, zaś dla klientów takie rozwiązanie wiąże się z 3% wzrostem cen. Wielu analityków sądzi jednak, że banki nie będą skłonne kredytować na masową skalę działalności deweloperskiej. Aktualnie na kredytowanie przedsięwzięć deweloperskich zdecydowały się dwa podmioty na rynku. Zgromadzeni na debacie eksperci wskazali na konieczność wypracowania w gronie przedsiębiorstw deweloperskich funduszu gwarancyjnego, na podobieństwo rozwiązań od lat regulujących działalność sektora turystycznego.

 

Podsumowując, dwudniowe Targi Mieszkaniowe Nowy DOM Nowe Mieszkanie, były dla tysięcy gości oraz mieszkańców aglomeracji trójmiejskiej jedną z nielicznych okazji do poznania każdego aspektu funkcjonowania branży deweloperskiej, praktycznie od kuchni. Zdobyta w ten sposób wiedza przyczyni się do podpisywania stabilnych kontraktów, zaś przedsiębiorcom pomoże wypracować rozwiązania odpowiednie do zmieniających się realiów prowadzenia działalności gospodarczej.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda