Szukamy.org – czyli co znajdziemy domenie publicznej na wakacje
Serwis szukamy.org przygotował nowe treści na czas letniego wypoczynku nad morzem. W serwisie można znaleźć m.in. stare widokówki z Gdańska, ogłoszenia z przedwojennej prasy oraz propozycje obrazków do kolorowania tematycznie związanych z Pomorzem i wakacjami.
Ludzie listy piszą..., a latem wysyłają pocztówki. Alternatywą dla nowoczesnych kartek mogą być te, przedstawiające dawny Gdańsk. Szukamy.org wydobył z przepastnych zasobów domeny publicznej najciekawsze widokówki i udostępnił je na stronie. Ilustracje można nie tylko pobierać, ale też poddawać dowolnym modyfikacjom.
Najbardziej charakterystyczne miejsca i zabytki miasta prezentuje także seria gotowych do druku kolorowanek. Wybrane obrazki będą dostępne bezpłatnie w sieni Instytutu Kultury Miejskiej od poniedziałku 20 lipca. Mogą one umilić czas gościom hoteli i restauracji, dlatego do ich odbioru zachęcamy szczególnie przedstawicieli branży turystycznej i gastronomicznej. Kolorowanki przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych doskonale sprawdzą się także na plaży, podczas wolnych chwil w domu czy w podróży pociągiem, a ponadto dostarczą wiedzy na temat najważniejszych elementów miejskiej architektury.
Kamienice Głównego Miasta najlepiej jednak zobaczyć na własne oczy. Pretekstem
do tego mogą być zebrane na stronie szukamy.org ogłoszenia z przedwojennych gazet. Warto wybrać się na spacer w poszukiwaniu dawnych sklepów, zakładów usługowych i sprawdzić co obecnie znajduje się na ich miejscu.
W roku 2013 i 2014 powstały też dwie serie Wyszukanych pamiątek z Gdańska – na kubkach, torbach, podkładkach pod talerze, puzzlach, notesach, zakładkach do książek czy magnesach znajdują się gdańskie wzory zaczerpnięte z domeny publicznej. Nietypowe pamiątki znad morza można kupić w sieni Instytutu Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40).
Strona www.szukamy.org powstała w 2013 r. jako część projektu „Medialab Gdańsk - pracownia edukacji i kultury”. Tworzy zbiór ciekawych treści i ilustracji pochodzących z domeny publicznej, czyli zasobów twórczości, z której można dowolnie korzystać, ponieważ wygasły do niej prawa autorskie majątkowe.
Źródło: Mat. prasowe