Sfabrykowany krajobraz w cyklu filmowym ArtRebelie
Filmem „Sfabrykowany krajobraz” w reżyserii Jennifer Baichwal kończy się cykl filmowy „ArtRebelie”, którego głównymi bohaterami są artyści stawiający widzom przez swoją sztukę szczególne wyzwania. Spotkanie, które odbędzie się 8 grudnia o godz. 19.00 w sieni IKM, poprowadzi Aneta Szyłak – kuratorka cyklu. Wstęp wolny.
Film „Sfabrykowany krajobraz” to zapis wyjątkowej podróży, którą z aparatem w ręku odbył znany i ceniony na świecie kanadyjski fotografik Edward Burtynsky. Artysta, na potrzeby filmu, podejmuje się swego rodzaju śledztwa, którego celem są studia nad estetyką zindustrializowanych krajobrazów. To wyjątkowy głos w dyskusji nad wpływem ludzi na środowisko.
Burtynsky, znakomity fotograf kanadyjskich krajobrazów, wyrusza tym razem w miejsca, które dopiero musi oswoić. Dużo czasu spędza w Chinach, gdzie za pomocą obiektywu dokumentuje i portretuje efekty masowej przemysłowej rewolucji, która w ciągu kilki lat tak bardzo odmieniła kraj. Śledząc jego prace reżyserka filmu próbuje sformułować podstawy swojej teorii na temat „estetycznych, społecznych i duchowych podstaw industrializacji i globalizacji”. Często pokazuje nam miejsca odpychające, które w wysmakowanych fotografiach Burtynskyego demaskują swój nieziemski, intrygujący, choć czasem przerażający urok. Z Baichwal i Burtynskym podążamy też do Bangladeszu, miejsca gdzie składana jest większość odpadów przemysłowych Zachodu. W porażających kadrach oglądamy efekt działalności wielkich korporacji, których ofiarami są mieszkańcy biednych zakątków świata. Ci traktowani są niemal jak niewolnicy - stają się jedynie małymi trybikami w wielkiej, przemysłowej machinie, jak dwaj młodzi mężczyźni, którzy brodzą w toksycznym szlamie rozbierając gołymi rękami wraki statków.
---
„Sfabrykowany krajobraz”, reż. Jennifer Baichwal, Kanada, 2006 r.
Data: 8 grudnia
Godzina: 19:00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny
---
„Sfabrykowany krajobraz”, reż. Jennifer Baichwal, Kanada, 2006 r.
Unikając dydaktycznych przesłań reżyserka Jennifer Baichwal pokazuje, jak nieodwracalnie i drastycznie zmienia się świat, w którym żyjemy. W tytułowy krajobraz autorka wpisuje również ludzkie istnienie, porównywane tu z małym komponentem wielkiej manufaktury, która ogarnia cały świat. Autorem zdjęć jest znakomity dokumentalista, operator i reżyser Peter Mettler, autor nagrodzonego na Nyon Visions du Réel oraz podczas Duisburg Film Week dokumentu „Hazard, Bogowie i LSD”. Dzięki jego wspaniałym zdjęciom film Baichwal ujęty zostaje w konieczny cudzysłów, który nadaje jej podróży po świecie niszczonej przyrody głębszy wymiar. „Sfabrykowany krajobraz” nie sugeruje odpowiedzi, nie poucza i nie indoktrynuje. Zostawia widza z wątpliwościami i pytaniami. Zmusza do rozliczenia własnej postawy. Za to właśnie film Baichwal doceniło jury RiverRun International Film Festival oraz krytycy z Toronto nagradzając film w kategorii najlepszy dokument i najlepszy film kanadyjski. Obraz walczył też o nagrodę w Sundance w kategorii: kino świata - dokument.
Aneta Szyłak jest kuratorką wystaw, współtwórczynią i pierwszą dyrektorką kolejno Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Instytutu Sztuki Wyspa oraz twórczynią Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa. Przygotowywała wystawy między innymi w Londynie, Berlinie, Nowym Jorku i Helsinkach. Działa na rzecz ochrony dziedzictwa stoczniowego w Radzie Interesariuszy Młodego Miasta. Obecnie pracuje nad doktoratem na Goldsmiths w Londynie.
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Against Gravity