mobile

Poznaj style architektoniczne w Gdańsku!

Czym różni się budowla romańska od gotyckiej? Jakie gdańskie zabytki pochodzą z epoki renesansu, a jakie z baroku? W których budynkach odnajdziemy rysy modernizmu i historycyzmu? Uczestnicząc w nowym cyklu spacerów Gdańskich Miniatur, w nietypowy sposób - za pomocą gry miejskiej z zagadkami - można lepiej poznać Gdańsk i jego architekturę. 

TAGI
Poznaj style architektoniczne w Gdańsku!

Spacery są bezpłatne i odbywają się w dwóch turach – 24 września (czwartek) dla szkół i grup zorganizowanych (obowiązują zapisy) i 26 września (sobota) dla wszystkich chętnych (wstęp wolny)!

Uczestnicy i uczestniczki spacerów w ciągu całego cyklu Gdańskich Miniatur zajmą się tropieniem stylów architektonicznych w Gdańsku. Poznają zabytki romanizmu, gotyku, a także epoki nowożytnej – renesansu, manieryzmu i baroku. Pod koniec roku szkolnego zwiedzą też obiekty pochodzące z XIX i XX wieku, odkrywając czym odznaczały się historyzm i modernizm.

- Zdarza się, że budynek ma cechy więcej niż jednego stylu. Zazwyczaj wynika to z tego, że był przekształcany przez kolejnych właścicieli lub odbudowywany po zniszczeniu w nowej formie. W tej edycji będziemy odwiedzać budynki pochodzące z różnych lat, dzięki czemu poznamy lepiej zarówno historię Gdańska, jak i charakterystyczne cechy poszczególnych stylów architektonicznych – opisuje autor scenariuszy, Klaudiusz Grabowski.

Nowy cykl Gdańskich Miniatur rozpocznie się we wrześniu (24.09 – szkoły, 26.09 – grupy nieformalne), od spaceru szlakiem stylu romańskiego, który trwał w Europie od X do XIII wieku. Poszukując cech romanizmu uczestnicy odwiedzą miejsce, w którym w 1308 roku powstał Zamek Krzyżacki, rozebrany przez gdańszczan i gdańszczanki niespełna sto pięćdziesiąt lat później. Dalej przejdą się Długim Pobrzeżem, by przyjrzeć się Żurawiowi - jednemu z symboli Gdańska, odwiedzą kościół św. Mikołaja i jego okolice oraz poznają nowe pojęcia, takie jak ossuarium, biforium czy triforium.

Po trasach można się poruszać samodzielnie, przy pomocy specjalnie przygotowanej mapki dostępnej na stronie www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl lub wziąć udział w zorganizowanym spacerze (grupy zorganizowane) z profesjonalną przewodniczką Ewą Czerwińską oraz Ewą Kowalską, autorką bloga turystycznego iBedeker, która przygotowuje relacje filmowe ze spacerów i zamieszcza na blogu.

Gdańskie Miniatury realizowane są w cyklu szkolnym, podzielone na semestr zimowy i letni. Po każdym semestrze odbywa się uroczysty finał z udziałem najbardziej aktywnych zwiedzających i wręczenie nagród – biletów wstępu do gdańskich instytucji kultury. W tym roku nagrody dla uczestników przekażą:  Teatr Wybrzeże, Miejski Teatr Miniatura, Opera Bałtycka w Gdańsku, Fundacja Wspólnota Gdańska, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Kino Helios, Towarzystwo Przyjaciół Gdańska, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Gdański Teatr Szekspirowski.

By wygrać nagrody, należy wypełnić formularz on-line z pytaniami konkursowymi dotyczącymi poszczególnych tras, który co miesiąc zamieszczamy na tej stronie wraz z opisem trasy i mapką do pobrania. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda