Paula i Karol na tarasie Muzeum Emigracji
Jak brzmi współczesny folk, który trafia do słuchaczy niezależnie od wieku i narodowości? Możecie się przekonać 25 sierpnia o 19.00 w Muzeum Emigracji. W ramach „Koncertów z widokiem na świat” zagra Paula i Karol, jeden z najpopularniejszych zespołów indiefolkowych w Polsce.
Po energetycznym indie rocku w wykonaniu BeMy i hipnotycznych melodiach Sister Wood czas na ostatniego gościa tegorocznych „Koncertów z widokiem na świat” – zespół Paula i Karol, którego pozytywne, neofolkowe brzmienie doceniono w Polsce i za granicą. Założyła go urodzona w Kanadzie wokalistka i skrzypaczka Paula Bialski oraz polski wokalista, gitarzysta i kompozytor Karol Strzemieczny (Stan Miłości i Zaufania, Naiv).
Pierwsza epka Pauli i Karola – „Goodnight Warsaw” – ukazała się w 2009 roku, a już rok później wydali debiutancki album „Overshare”, który zebrał entuzjastyczne recenzje w mediach, na blogach i wśród fanów w całej Polsce. W 2011 roku Louis Pattison z brytyjskiego „Guardiana” wymienił ich w artykule prezentującym największe nadzieje światowego popu. Śpiewają po angielsku, co wzmacnia uniwersalny charakter ich muzyki i pozwala docierać do publiczności na całym świecie. Występowali w Islandii, Niemczech, Holandii, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i na Ukrainie. Do tej pory wydali jeszcze dwa albumy: w 2012 roku „Whole Again”, w 2014 „Heartwash”. Na tarasie Muzeum Emigracji oprócz największych przebojów zaprezentują premierowo utwory z nowej płyty, która ukaże się w przyszłym roku.
„Koncerty z widokiem na świat” to spotkanie z wyjątkowymi przedstawicielami młodej muzycznej alternatywy. Prezentowane zespoły stanowią elektryzującą mieszankę kilku narodowości, dla których wspólnym językiem i pasją jest muzyka. Ich twórczość pokazuje, że podróże i emigracyjne doświadczenia pozwalają rozwijać artystyczną świadomość i odnaleźć niepowtarzalne, indywidualne brzmienie. Wakacyjny klimat zapewnia jedyna w swoim rodzaju przestrzeń tarasu Muzeum Emigracji, z widokiem na czynny port i horyzont, za którym znikają statki wypływające z Gdyni.
Bilety na koncert w cenie 10 zł są dostępne w kasie Muzeum Emigracji oraz w serwisie www.bilety24.pl.
„Koncerty z widokiem na świat” promują artystów, którzy przybyli z różnych stron świata do Polski, zabierając ze sobą cząstkę kultury rodzimego kraju, a także muzyków z Polski, którzy poszukując nowego brzmienia i inspiracji poza granicami, osiągnęli uznanie i popularność. Ten podział nie jest jednak dwubiegunowy – większość zespołów to elektryzująca mieszanka kilku narodowości, dla których wspólnym językiem i pasją jest właśnie muzyka. Ich twórczość pokazuje, jak muzycy pod wpływem podróży i emigracyjnego doświadczenia rozwijają swoją artystyczną świadomość, odnajdując indywidualne brzmienie i przekraczając kolejne granice. Pasmo koncertów na tarasie Muzeum Emigracji z widokiem na gdyński port zostało zainaugurowane w wakacje 2015 roku, kiedy mogliśmy posłuchać posłuchać pochodzącego z Portugalii João de Sousa & Fado Polaco, niemiecko-polskiej formacji Eric Shoves Them in His Pockets i obsypanej nagrodami polskiej wokalistki Kari, nagrywającej w Londynie.
Paula i Karol
Jeden z najpopularniejszych zespołów indiefolkowych w Polsce, założony przez urodzoną w Kanadzie wokalistkę i skrzypaczkę Paulę Bialski oraz polskiego wokalistę, gitarzystę i kompozytora Karola Strzemiecznego (Stan Miłości i Zaufania, Naiv). Brytyjski „The Guardian” umieścił Paulę i Karola na liście „Dźwięk świata 2011” prezentującej najciekawsze młode zespoły. Po wydaniu w grudniu 2009 roku EP-ki „Goodnight Warsaw” i rok później pierwszego studyjnego albumu „Overshare” , zespół zebrał entuzjastyczne recenzje w mediach, na blogach i wśród fanów w całej Polsce. Nazwano ich „odkryciem roku” i „najbardziej interesującym i jednym z najważniejszych nowych alternatywnych polskich zespołów”. Ich piosenki to nie tylko chwytliwe melodie, ale też teksty, z których bije szczerość, poczucie wspólnoty i dystans do postmodernistycznej pozy. Ich uniwersalny przekaz trafia do słuchaczy niezależnie od wieku i narodowości. Do tej pory wydali trzy albumy studyjne – poza debiutanckim „Overshare” w 2012 ukazał się „Whole again”, a w 2014 „Heartwash”. Oprócz największych przebojów, w Muzeum Emigracji zespół zagra premierowo kilka utworów z nowej płyty, planowanej na 2017 rok.
Źródło: Muzeum Emigracji