Odmieniony Targ Węglowy z instalacjami wodnymi
Targ Węglowy w miesiącach wakacyjnych stanie się centrum spotkań i wypoczynku. Nowe, letnie zagospodarowanie tego miejsca ma umożliwiać przebywanie wśród planet i gwiazd. Nie będą to jednak jedyne motywy pojawiające się na Targu. Ważnym jego elementem będzie również - woda. Miejskie spółki wodociągowe - Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna i Saur Neptun Gdańsk S.A - przygotowały dwie, ciekawe instalacje wodne.
- W tym roku - za sprawą projektu przygotowanego przez artystów - przestrzeń rekreacyjna zaaranżowana na Targu Węglowym nabrała kosmicznych kształtów. Umieszczone tu formy i kształty nawiązują do układu solarnego. A centralnym punktem jest oryginalna instalacja - zegar wodny, który zaprojektowany i zbudowany został przez pracowników spółki miejskiej Saur Neptun Gdańsk. To wyjątkowa konstrukcja, która odmierza czas z pomocą krążących wewnątrz 300 litrów wody – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. – Ale na tym nie koniec wodnych elementów na Targu – dodaje Grzelak. - Od teraz w upalne dni mieszkańców i turystów cieszyć będzie także mgiełka, postawiona tu przez miejską spółkę GIWK. Obie wodne instalacje mają bardzo ciekawą formę architektoniczną. Mamy nadzieję, że przypadną do gustu zarówno gdańszczanom, jak i turystom. Zapraszamy na letni odpoczynek wśród gwiazd i planet, gdzie dzięki uruchomionej właśnie mgiełce panował będzie delikatny wilgotny mikroklimat.
Zegar odmierzający czas przy wykorzystaniu przepływu wody nie jest czymś nowym. W swojej koncepcji, zegar jest powrotem do starożytnego Egiptu i jednego z pierwszych sposobów odmierzania upływu czasu. - W zegarze tym jednostką zliczaną jest ściśle określona porcja wody w czasie. Pierwsze naczynie napełnia się w ciągu 2 minut i po zalaniu lewara następuje zrzut wody do naczynia odmierzającego minuty. Te dwie minuty stanowią rozdzielczość zegara. Napełniony w czasie 60 minut zbiornik minutowy, przelewa swoją zawartość do zbiornika godzinowego, który jednocześnie przesuwa wskazówkę zegara o jedną jednostkę. Zegar ten został w całości zaprojektowany i wykonany przez pracowników Saur Neptun Gdańsk SA. Do tego projektu zaangażowanych było pond 10 osób. Dzięki połączeniu ich wiedzy i umiejętności uzyskaliśmy mechanizm odmierzający czas za pomocą przepływu wody – mówi Serge Bosca, prezes Saur Neptun Gdańsk SA. Zegarem tym chcemy wpisać w przestrzeń miasta kolejną instalację wodną, która zatrzyma na sobie wzrok przechodniów nie tylko w celu sprawdzenia, która jest godzina.
Drugie urządzenie pojawiło się, jako antidotum na wysoką temperaturę w mieście. Od kilku dni możemy cieszyć się słońcem i upałem, choć nie wszyscy mieszkańcy lubią wysokie temperatury i podczas spaceru wypatrują cienia lub ochłody. Tę bez wątpienia zapewni im chłodna woda. W Gdańsku, od wtorku, ze specjalnego urządzenia wydobywała się będzie mgiełka wodna. Zamgławiacz o ciekawej formie architektonicznej stanął na Targu Węglowym. Przygotowała go miejska spółka – Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.
Urządzenie składa się z trzech modułów wykonanych z betonu architektonicznego i drewna. W drewnianych żaluzjach ukryte są dysze wodne tworzące wokół tej instalacji delikatny, wilgotny mikroklimat. – Zamgławiacz został skonstruowany tak, by nie powodował moczenia naszych ubrań, a jedynie pozwalał schładzać się podczas upałów. Mamy nadzieję, że zamgławiacz, jako element małej architektury posłuży mieszkańcom przez wiele lat, pomagając przetrwać gorące, wakacyjne dni – mówi Jacek Skarbek, Prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. Mgiełka będzie działała w wakacyjne miesiące - od lipca do końca września. Po zmroku, za wydobywającą się z urządzenia wodą podążało będzie światło, tworząc ciekawe obrazy – podświetlane obłoki mgły wodnej.
Źródło : Mat Prasowe