mobile

Nowi twórcy i ich dzieła w domenie publicznej!

Od 1 stycznia dzieła m.in. Wincentego Witosa, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Tytusa Czyżewskiego czy Josefa Čapka dostępne są w domenie publicznej! W związku z obchodzonym symbolicznie 1 stycznia Dniem Domeny Publicznej Instytut Kultury Miejskiej rozpoczyna akcję #wyszukanyremiks i zaprasza wszystkich do zabawy - tworzenia dowcipnych przeróbek z grafik, wzorów czy fragmentów tekstów z domeny publicznej i publikowania ich na stronach internetowych czy w mediach społecznościowych pod wspólnym oznaczeniem #wyszukanyremiks. 

TAGI
Nowi twórcy i ich dzieła w domenie publicznej!

Co roku 1 stycznia otwierany jest dostęp do utworów, materiałów edukacyjnych, dzieł twórców, które przestały podlegać prawu autorskiemu i których wykorzystanie nie podlega żadnym restrykcjom i ograniczeniom. W myśl obowiązującego w Polsce prawa, dzieła takie należą do domeny publicznej po upływie 70 lat po śmierci autora lub - w przypadku utworów anonimowych - od daty powstania lub wydania.

 

Nowe utwory w domenie publicznej

1 stycznia 2016 roku do domeny publicznej weszła twórczość osób zmarłych w 1945 roku. Są wśród nich m.in. Wanda Zembrzuska (1889-1945), działaczka Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet, dziennikarka i reportażystka; Wincenty Witos (ur. 1874), działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier odrodzonej RP; Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poetka i dramatopisarka (1891); Tadeusz Stanisław Wilkosz (1892) – autor witraży; César Álvarez Dumont (1866), hiszpański malarz i ilustrator; Stefan Banach (1892), matematyk, jeden z przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej; Béla Bartók (1881), węgierski kompozytor i badacz muzyki; Wacław Bębnowski (1865), rzeźbiarz; Teresa Bogusławska (1929), polska poetka, konspiratorka, uczestniczka powstania warszawskiego; Josef Čapek (1887), czeski malarz, pisarz i poeta; Emily Carr (1871), kanadyjska podróżniczka i malarka; Stanisław Ciesielczuk, poeta (1906) czy Tytus Czyżewski (1880-1945), malarz, poeta i krytyk.

 

Dzień Domeny Publicznej to święto kultury otwartej dla wszystkich

Instytut Kultury Miejskiej w ramach obchodów Dnia Domeny Publicznej ogłasza akcję „Wyszukany Remiks”. Uczestników akcji zachęcamy do publikowania na swoich stronach internetowych czy kanałach w mediach społecznościowych przeróbek wybranych utworów. Publikacje niech będą opatrzone wspólnym znacznikiem #wyszukanyremiks. Pod koniec miesiąca zbierzemy wszystkie prace w jednej galerii na stronie www.szukamy.org oraz na Facebooku Medialabu Gdańsk, aby zrelacjonować przebieg akcji. Tak bawi się domeną publiczną i „wyszukanymi” motywami twórca strony Kiszkiloszki: http://bit.ly/kiszkiloszki.

- Zaprosiliśmy do udziału instytucje kultury, organizacje zajmujące się popularyzowaniem domeny publicznej i twórców korzystających z niej w swoich pracach. Zadeklarowali się m.in. Katowice - Miasto Ogrodów, Brama Grodzka Teatr NN z Lublina, Centrum Hewelianum czy artysta - Maciej Bohdanowicz. Wszystkich zainteresowanych, również osoby prywatne, zapraszamy - można dołączyć w każdej chwili – mówi Karina Rojek, koordynatorka akcji. - Liczymy na poczucie humoru i dobrą zabawę - wszak to karnawał! – dodaje.

Kontakt w sprawie akcji „Wyszukany Remiks”: karina.rojek@ikm.gda.pl

Informacja o akcji oraz instrukcja wyszukiwania do pobrania na stronie http://szukamy.org/wyszukanyremiks/.

 

Czym jest domena publiczna?

Do powszechnego użytku wchodzą materiały, które mogą być swobodnie wykorzystywane do adaptacji czy twórczego przetworzenia na przykład przez artystów, grafików, filmowców czy nauczycieli także w celach komercyjnych.

Zgodnie z polskim prawem 70 lat po śmierci twórcy/ twórczyni wygasają prawa autorskie do jej twórczości. Utwory: powieści, opowiadania, poezje, dzieła malarskie i muzyczne czy fotografie można odtąd swobodnie wykorzystywać do dowolnych celów. Dzieła z domeny publicznej mogą być publikowane online przez biblioteki cyfrowe, przedrukowywane w prasie i książkach, przetwarzane w programach graficznych itp. Tak zróżnicowane sposoby użycia nie byłyby możliwe, gdyby prawa autorskie do nich wciąż obowiązywały.

 

Pełna lista autorów, których twórczość przechodzi do domeny publicznej w tym roku:

http://domenapubliczna.org/2015/11/30/lista-tworcow-i-tworczyn-w-domenie-publicznej-w-2016-roku/. 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda