Historia Polski według komiksu
W Muzeum Archeologicznym - oddział Grodzisko Sopot - odbył się dzisiaj wernisaż niezwykłej wystawy, będącej niecodzienną i pionierską lekcją historii.
Ta wystawa to po pierwsze znakomita lekcja historii zaprezentowana za pomocą ilustracji komiksowych, a po drugie: pionierskie ujęcie tego typu tematu w historii muzealnictwa. O tym, że jest to sposób bardzo atrakcyjny można się samemu przekonać, przechodząc od planszy do planszy. W końcu komiks potrafi opowiadać w sposób lekki i przyjemny.
Dowiemy się tutaj o mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach, jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii - o "Solidarności" i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych.
Ekspozycja skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Oglądanie jej można potraktować jak kolorową lekcję historii. Zapraszamy zatem również całe klasy i zorganizowane grupy. Nie zapominajmy także o - po prostu - miłośnikach komiksu, gdyż na wystawie znajdziemy przykłady najlepszych osiągnięć tej dziedziny sztuki od pierwszych dzieł do powstałych współcześnie.
Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, wieloletni popularyzator polskiego komiksu, prezentujący go w tak różnych odsłonach jak: "Propaganda PRL w komiksie", "Religia według komiksu" czy "Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce". Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".