Gdynia - Dzieło Otwarte
Nowa, wyjątkowa wystawa w Muzeum Miasta Gdyni. Opowiadana ona historie ludzi, którzy swoją pracą, spektakularnymi sukcesami, a także i wielkimi porażkami tworzyli miasto na przestrzeni dziesiątek lat.
Gdynia jako miasto stanowi dla Polski wyjątkowe dziedzictwo. To spełnione marzenie o Polsce na morzu i spektakularny owoc modernizacyjnego wysiłku Polaków w XX wieku. Jest to więc miasto, w którym współczesność i codzienność zderzają się z mitami - mitem morskości, mitem nowoczesności, czy wyobrażeniami i marzeniami gdynian o ich mieście.
Wystawa odpowiada na pytania, czy istnieje i czym jest fenomen Gdyni? Czy przekonania i mity dotyczące miasta można pokazać w nowym świetle, nadając im nowe znaczenia?
Autorzy wystawy ukazują zarówno zwykłą, codzienną historię i współczesność miasta, jak i jego obraz ukryty w opowieściach i wyobrażeniach mieszkańców. W sposób innowacyjny podchodzą do problemu historii miasta i ukazują ją poprzez przykłady ludzkich losów, decyzji, wyborów, historie przedmiotów i podmiotów choćby gospodarczych.
Wystawa "Gdynia - dzieło otwarte" oprócz swych edukacyjnych funkcji pełni także rolę stymulującą dla odwiedzających, stawia im pytania i nie daje prostych, gotowych odpowiedzi. Dzięki wykorzystaniu symboli i nieoczywistych skojarzeń, a także przy pomocy obiektów związanych z historią miasta zachęca się widzów do odnajdywania szerszych kontekstów kulturowych, historycznych i społecznych, które tworzą obraz współczesnej Gdyni.
Wystawa składa się z dwóch głównych części - chronologiczno-problemowej opowieści o dziejach Gdyni od decyzji o powstaniu portu w Gdyni do 1989 roku oraz historii i zagadnień skupionych wokół trzech pojęć-problemów związanych z Gdynią.
Narracja prowadzona jest chronologicznie i problemowo, wiodąc widza poprzez wydarzenia i osobiste historie gdynian. Dotyczą one początków Gdyni czy wojennych losów miasta i jego mieszkańców. Natomiast zagadnienia, skupione wokół trzech pojęć-problemów związanych z Gdynią, ukazano przekrojowo i problemowo. Zadano pytania o dawną i dzisiejszą Gdynię. Jaka dziś jest percepcja gdyńskich mitów morskości, nowoczesności? Jakie wyobrażenie o Gdyni mieli i mają jej mieszkańcy? Czy przekonania i wyobrażenia powstałe w czasie tworzenia się miasta wymagają przewartościowania?
Wszyscy, którzy w weekend 11 i 12 lutego odwiedzali Muzeum Miasta Gdyni, mieli okazję obejrzeć wystawę "Gdynia - dzieło otwarte", przy bezpłatnym oprowadzeniu przez Agatę Abramowicz, dr. Jacka Friedricha i dr. Andrzeja Hoję. Do dyspozycji zwiedzających był również specjalny audio-przewodnik, który przygotowano w trzech językach: po polsku, angielsku i kaszubsku.