mobile
REKLAMA

Wystawa obrazów Olgi Boznańskiej

W Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku od 2 grudnia będzie można podziwiać malarstwo Olgi Boznańskiej

Patrycja Biernat
Wystawa obrazów Olgi Boznańskiej

Wystawa

2 grudnia o godzinie 16.00 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej słynnej polskiej malarki Olgi Boznańskiej, którą będzie można oglądać do 16 maja 2024 roku w Ratuszu Głównego Miasta.

Zaprezentowanych na wystawie zostanie 50 dzieł malarki, które zostały udostępnione ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Motyw przewodni stanowić będą portrety oraz autoportrety, ale zobaczymy również martwe natury, kwiaty, widoki wnętrz i pejzaże widziane z okna pracowni artystki, a także pamiątki po niej. W lutym natomiast odbędzie się cykl wydarzeń poświęconych Boznańskiej. W czwartki o godzinie 17.00 będą to spotkania, prelekcje i debaty, natomiast w soboty o 11.00 będą odbywać się oprowadzania kuratorskie.

Po raz pierwszy artystka doczekała się samodzielnej wystawy w Gdańsku prezentującej jej twórczość, która zyskała szerokie grono sympatyków i naśladowców w naszym kraju i na całym świecie – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Dzięki uprzejmości i współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie w naszym mieście zaprezentujemy ponad 50 wyjątkowych prac, a także podczas „Lutego z Boznańską” w przyszłym roku odbędą się spotkania tematyczne poświęcone wystawie czasowej.

Kim była Olga Boznańska?

Urodzona 15 kwietnia 1865 roku w Krakowie, początek swojego życia spędziła na zdobywaniu w Polsce podstaw wykształcenia artystycznego, które później kontynuowała w Monachium w prywatnych szkołach (kobiety nie miały wtedy jeszcze możliwości studiowania na uczelniach wyższych), aby w 1896 roku po rozwinięciu swojej malarskiej kariery na stałe zamieszkać w Paryżu. Specjalizowała się w portretach. Była przedstawicielką modernizmu, członkinią szkoły monachijskiej i Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Była zdobywczynią wielu odznaczeń i nagród.

fot. MNK

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda