mobile

Otwarcie muzeum sztuki nowoczesnej Nomus

Po siedmiu latach intensywnych prac gotowy jest NOMUS, czyli nowa przestrzeń dla sztuki nowoczesnej w Gdańsku. Weekend otwarcia muzeum zaplanowano w terminie 22-24 października 2021 r. w dwóch lokalizacjach: w siedzibie na Młodym Mieście oraz w Zielonej Bramie. Będzie można zobaczyć dwie wystawy i liczne performance, a także wziąć udział w oprowadzaniach, debacie, warsztatach oraz koncercie.

Informacja prasowa
Otwarcie  muzeum sztuki nowoczesnej Nomus

NOMUS znajduje się na dawnych terenach stoczniowych. Budynek, w którym mieści się NOMUS, powstał w czasie II wojny światowej jako szkoła zawodowa kształcąca przyszłych stoczniowców. W 1940 r. stocznię przejęła III Rzesza, wykorzystując ją dla potrzeb Kriegsmarine, głównie do produkcji okrętów podwodnych. Po wojnie budynek nadal pełnił funkcję szkoły zawodowej oraz warsztatów szkolnych. Po prywatyzacji Stoczni Gdańskiej w latach 90. XX w. budynek stał przez kilka lat pusty, by następnie w latach 2004-2014 stać się siedzibą Instytutu Sztuki Wyspa.

W 2015 r., w wyniku wspólnej inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zapadła decyzja o utworzeniu NOMUS jako działu Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Przyjazna przestrzeń

Po kompleksowej modernizacji budynek NOMUS-a stał się nowoczesnym obiektem muzealnym z salami ekspozycyjnymi, edukacyjnymi i kinowo-konferencyjną oraz czytelnią i studiami przeznaczonymi na rezydencje artystyczne czy badawcze. Natomiast przestrzeń holu została zaprojektowana tak, aby spełniać różne funkcje społeczne: kawiarni, miejsca sąsiedzkich spotkań, kącika dla dzieci i księgarni.

– Stworzyliśmy przyjazną przestrzeń, w której chcemy rozmawiać z widzami o współczesnym świecie poprzez medium sztuki, a samą sztukę czynić bliską, zrozumiałą i dostępną dla widza – mówi Aneta Szyłak, kierownik nowego oddziału i kuratorka programu jego otwarcia. – Oprócz sal wystawowych w budynku NOMUS-a będzie można znaleźć przestrzeń o nazwie „Znajomi znad morza”. To nasze miejsce spotkań i działań społecznych, z kawiarnią, kącikiem sensorycznych zabaw dla dzieci i księgarnią. Na parterze będzie można wziąć udział w projekcjach filmowych, wydarzeniach na żywo, dyskusjach i koncertach. Nasza czytelnia umożliwi studiowanie publikacji o sztuce współczesnej, a sala edukacyjna oferuje możliwość udziału w zajęciach i warsztatach – dodaje Aneta Szyłak.

Święto sztuki i artystów

Zasadniczą część programu otwarcia NOMUS-a wypełnią inauguracje dwóch wystaw, które nawzajem się dopełnią. W ramach wystawy „Kolekcja w działaniu” zaprezentowane zostaną dzieła ponad 40 artystów i artystek, które opowiedzą o różnych sposobach tytułowego „działania” sztuki – jej związków z życiem społecznym czy politycznym. Większość z nich pochodzi z Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, którą od 2017 r. tworzy miasto Gdańska, we współpracy z MNG, i która jest sukcesywnie przekazywana pod opiekę muzeum jako depozyt.

Fot. Dominik Werner

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda