mobile
REKLAMA

Na razie bez zmian w sprawie antywizytówki Gdańska, czyli Dworca PKS

Miały być podziemne stanowiska dla autobusów, zabudowa usługowa i hotelowa, a wciąż straszy relikt PRL-u. Mowa o budynku dworca autobusowego w Gdańsku. - Jak długo przyjeżdżający autobusami turyści i sami mieszkańcy Gdańska będą musieli oglądać zaniedbany teren ważnego węzła przesiadkowego Dworzec PKS - Dworzec PKP ? - pyta radny Rady Miasta, Przemysław Majewski

NKK
Na razie bez zmian w sprawie antywizytówki Gdańska, czyli Dworca PKS

W wielu miastach w Polsce i nie tylko, dworce autobusowe, kolejowe stanowią wizytówkę miasta. O Dworcu PKS w Gdańsku wielu mieszkańców mówi, że jest to antywizytówka miasta. Ten już 51-letni budynek lata świetności ma za sobą. Dworzec jest połączony przejściem podziemnym z dworcem kolejowym, co sprawia, że jest to ważny punkt na mapie komunikacyjnej miasta. Jednak wizualnie jest reliktem PRL-u..

Na początku lat 90-tych stanowił miejsce przebywania osób w kryzysie bezdomności czy z problemami uzależnienia od narkotyków. Dziś pod względem bezpieczeństwa jest znacznie lepiej, jednak na tym koniec zmian.

Prawo do nieruchomości ma firma PB Górski, której właściciel zapowiadał, że chce wybudować hotel na terenie PKS. Jak w wielu przypadkach na drodze do powstania inwestycji stały plany zagospodarowania przestrzennego.

W sierpniu 2022 r. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został uchwalony i zakładał powstanie podziemnego stanowiska dla autobusów, a także zabudowę usługową i hotelową, a także niewielkim skwerem.

Za chwilę minie dwa lata od uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednak na razie nie widać, aby w sprawie modernizacji terenu miało się coś zmienić.

Skierował pytania do władz miasta w sprawie przyszłości Dworca PKS.

„Mimo udzielonej przez Radę Miasta Gdańska zgody w sierpniu 2022 r. dla miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego swoim obszarem rejon Dworca PKS, właściciel terenu firma PB Górski, nie podjęła dotąd żadnych widocznych działań mających na celu zmianę wizerunku tego ważnego dla Miasta miejsca. Sam budynek prezentuje się obecnie nieestetycznie i nie licuje z wyremontowanym Dworcem PKP.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź:

1. Jakie znane Miastu działania podjął właściciel od czasu uchwalenia MPZP 11106 Śródmieście –

rejon Dworca autobusowego?

2. Czy i kiedy planowane są spotkania z właścicielem i interesariuszami, celem skontrolowania

procesu inwestycyjnego na danym terenie, który pełni również ważną rolę publiczną?” - napisał w swojej interpelacji radny.

Co na to miasto?

Przedmiotowy dworzec autobusowy zlokalizowany jest na działce 29/2 obr. 080, na której to ustanowiono prawo użytkowania wieczystego dla sp6tki prawnej, kt6rej wspólnikiem nie jest Gmina Miasta Gdańska. Zgodnie z art. 233 ustawy Kodeks cywilny użytkownik wieczysty możne swoim prawem rozporządzać w granicach, określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz przez umów o oddanie gruntu Skarbu Państwa.

Prezydent Miasta Gdańska nie wydał pozwolenia na przebudowę istniejącego lub budowę nowego dworca PKS na tym terenie.

Obecnie w tutejszym organie architektoniczno-budowlanym nie toczy się również żadne postępowanie administracyjne zmierzające do udzielenia pozwolenia na realizacji tej inwestycji.”.

Jako redakcja skierowaliśmy pytania do firmy PB Górski. Gdy otrzymamy odpowiedź niezwłocznie ją opublikujemy.

 

fot. Wikipedia - fotopolska.eu

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda