mobile

Gdańsk upamiętnił architekta odpowiedzialnego za projekt odbudowy miasta

Na fasadzie domu przy ulicy Wita Stwosza 38 zawisła nowa tablica pamiątkowa. W tym miejscu mieszkał profesor Marian Osiński, zasłużony dla Gdańska architekt, pierwszy powojenny dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, który kierował odbudową elewacji budynków Głównego Miasta po zniszczeniach z czasów II wojny światowej.

Informacja prasowa
Gdańsk upamiętnił architekta odpowiedzialnego za projekt odbudowy miasta

To 19. z pamiątkowych, emaliowanych tablic umieszczanych w przestrzeni Gdańska. Dzięki tej inicjatywie miasta, wśród mieszkańców i turystów upowszechniana jest wiedza o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii Europy, Polski, Pomorza i Gdańska.

– Gdańsk zawdzięcza profesorowi Marianowi Osińskiemu bardzo wiele. To właśnie on był odpowiedzialny za prace projektowe związane z odbudową Głównego Miasta i nadanie tej części Gdańska historycznego charakteru i nowoczesnej struktury odpowiedniej dla współczesnych czasów. Zasługi pana profesora doceniono szeregiem odznaczeń, w tym między innymi doktoratem honoris causa Politechniki Gdańskie, a od 1980 roku imię profesora noszą Państwowe Szkoły Budownictwa w Gdańsku. Dziś o jego postaci i jego zasługach będzie przypominała tablica, która zawisła na elewacji budynku, w którym spędził ostatnie lata swojego życia – mówił Piotr Lorens, dyrektor Biura Architekta Miasta.
 

Nieoceniony wkład w odbudowę miasta

Z wnioskiem o zawieszenie tablicy i upamiętnienie profesora Mariana Osińskiego wystąpiło Muzeum Gdańska.

– Jako Muzeum mamy plany, aby przypomnieć wszystkie osoby, które przysłużyły się temu, jak współcześnie wygląda Gdańsk, a szczególnie jego Śródmieście. Ta przestrzeń jest magnesem, atrakcją turystyczną i przyciąga tysiące zwiedzających do naszego miasta. To wszystko dlatego, że po wojnie szereg wykształconych osób przyjechało do zniszczonego Gdańska i podjęło trud jego odbudowy. Pośród tych osób był właśnie profesor Marian Osiński – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

W uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy wzięli także udział przedstawiciele środowiska naukowego, którzy są kontynuatorami dzieła profesora Mariana Osińskiego: Lucyna Nyka, dziekan wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, profesor Jakub Szczepański z Politechniki Gdańskiej i Renata Wypasek, dyrektor Państwowych Szkół Budowlanych im. Prof. Mariana Osińskiego.

Ze Lwowa do Gdańska. Wspomnienia o wybitnym profesorze

Pamięć o profesorze jest w nich wciąż kultywowana, a nestorzy obu rodów: 95-letnia synowa, Maria Osińska oraz 96-letni zięć, dr Maciej Chimiak przekazują historie o profesorze z pokolenia na pokolenie kolejnym członkom obu rodów. Obie rodziny, Osińskich i Chimiaków we Lwowie łączyła głęboka przyjaźń. Kontynuowali ją po osiedleniu się w Gdańsku.

Podczas poniedziałkowej uroczystości pani Maria Osińska wspominała teścia, podkreślając jego zaangażowanie nie tylko w naukę, ale także w pielęgnowanie wartości rodzinnych.
 

Projekt realizowany przez miasto

Tablica odsłonięta w poniedziałek, 18 października to 19. z tablic, które z inicjatywy miasta pojawiły się na terenie Gdańska. Najwięcej, bo aż 7 z nich, umiejscowiono na terenie Oliwy. Pozostałe można znaleźć we Wrzeszczu, na Śródmieściu, a także od niedawna w dzielnicy Aniołki.
 

Składanie wniosków

Wnioski o zawieszenie tablic złożone do Biura Prezydenta ds. Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, rozpatrywane są przez komisję ds. pomników. Autorem wniosku mogą być właściciele nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe, grupy co najmniej 5 radnych Rady Miasta Gdańska, Rady Dzielnic, osoby prawne, instytucje bądź organizacje mające siedzibę w Gdańsku. Szczegóły oraz niezbędne wnioski można znaleźć na stronie Biura Prezydenta ds. Kultury.

Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda