mobile

Dwie dekady pomagania – Bank Żywności świętuje jubileusz

Marnowanie żywności to globalny problem. Rocznie 1 mld 300 mln ton jedzenia ląduje w śmietniku. Paradoksalnie wciąż duża liczba ludzi ma problem z dostępem do żywności. Dobrym rozwiązaniem są banki żywności. Ratują żywność przed zmarnowaniem i przekazują ją dalej – do stowarzyszeń, fundacji, ośrodków pomocy społecznej. W tym roku wchodzący w skład federacji banków żywności oddział w Trójmieście obchodzi jubileusz 20-lecia. W Gdyni okazji do świętowania jest więcej, bo właśnie tutaj otwarto magazyn, który pozwoli kontynuować misję w duchu zrównoważonego rozwoju i jeszcze sprawniejszego zarządzania pozyskaną żywnością.

mat.pras.
Dwie dekady pomagania – Bank Żywności świętuje jubileusz

Ratują żywność przed zmarnowaniem i przekazują ją dalej – do stowarzyszeń, fundacji i ośrodków pomocy społecznej. Trafia ona także do sklepów społecznych, a stamtąd do potrzebujących: osób w kryzysie bezdomności czy z niepełnosprawnościami, osób w kryzysie uchodźczym, seniorów i rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Pracy jest dużo, ale gorąco wierzą, że warto pomagać. Przyświeca im prosta myśl, że zapobieganie marnowaniu żywności i zrównoważona dystrybucja może rozwiązać problem głodu. Taka jest społeczność skupiona wokół Banku Żywności w Trójmieście.

Do radosnego świętowania włączyli się przedstawiciele samorządów i instytucji, którzy od lat współpracują z tym, jak sami mówią, niezawodnym partnerem. Byli też pracownicy, wolontariusze i przyjaciele instytucji, którzy zadbali, aby każdy poczuł się tego dnia wyjątkowo. Znalazła się przestrzeń na podziękowania i wyróżnienie tych, którzy przez te lata dali z siebie najwięcej. Obecna na uroczystości dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Katarzyna Stec przeczytała list od prezydent Aleksandry Kosiorek, która pogratulowała instytucji jubileuszu i podziękowała za wysiłki skierowane na poprawę losu najbardziej potrzebujących.  

Świętowano w przestrzeni nowego magazynu, który jest nie tylko inwestycją na lata, ale ma spełniać także funkcję edukacyjną. 660 m2 powierzchni magazynowej pozwoli zabezpieczyć jeszcze więcej żywności. Kuchnia rodem z XXI w. służyć będzie przedłużeniu trwałości żywności krótkoterminowej, a w salach warsztatowych prowadzona będzie działalność edukacyjna. Magazyn jest zeroemisyjny. Są tam: fotowoltaika, pompa ciepła, dwa samochody elektryczne i stacja do ich ładowania. Obiekt mieści się przy ul. Starochwaszczyńskiej 36 B, w miejscu, z którego łatwo dotrzeć z pomocą do różnych części Trójmiasta i okolic.

Gdzie trafi żywność zmagazynowana w nowym obiekcie? W pierwszej kolejności do osób zweryfikowanych przez ośrodki pomocy społecznej, ale również do sklepów społecznych, a stamtąd do potrzebujących: osób w kryzysie bezdomności czy z niepełnosprawnościami, uchodźców, seniorów i rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Na terenie Gdyni znajdują się 2 takie miejsc. To sklepik społeczny „Za stołem” przy ul. Lotników oraz obiekt o podobnej funkcji przy ul. Maciejewicza.

Bank Żywności w Trójmieście umożliwia wzajemne pomaganie m.in. w ramach sieci współpracy. Dzięki niej można łatwiej dotrzeć z pomocą do potrzebujących. Żywność pozyskiwana jest ze sklepów, od rolników, sponsorów i ludzi dobrej woli, jak ma to miejsce podczas świątecznych zbiórek w hipermarketach i centrach handlowych.

 

fot. Magalena Śliżewska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda