Cześć ofiarom "operacji polskiej” NKWD w Gdańsku
Dzisiaj odbędzie się ceremonia upamiętniająca polskie ofiary NKWD z lat 1937-1938 o godzinie 12:00 na Cmentarzu Łostowickim, gdzie zostanie odsłonięty kamień upamiętniający ofiary "operacji polskiej" NKWD
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zaprasza do uczestnictwa w ceremonii, która honoruje pamięć polskich ofiar NKWD z lat 1937-1938. Tego dnia minie 86 lat od rozpoczęcia przez Stalina ludobójstwa przeciwko Polakom, które pochłonęło życie 111 tysięcy osób, a tysiące innych zostało uwięzionych w łagrach. Uroczystość w Gdańsku rozpocznie się w dzisiaj, 11 sierpnia 2023 roku, o godzinie 12:00 na Cmentarzu Łostowickim, gdzie stanie kamień upamiętniający ofiary "operacji polskiej" NKWD.
Program uroczystości
- godz. 11.45 - spotkanie uczestników uroczystości przy kamieniu upamiętniającym ofiary „operacji polskiej” NKWD 1937-38 (w pobliżu pomnika Golgoty Wschodu)
- godz. 12:00 - odtworzenie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej
- wystąpienia oficjalne
- modlitwa
- złożenie kwiatów
- odtworzenie hymnu sybirackiego
- zakończenie uroczystości
Uroczystości na cmentarzu Łostowickim
Coroczne uroczystości patriotyczne na Cmentarzu Łostowickim stanowią istotny element kalendarza wydarzeń mając związek z różnymi okolicznościami. To także odzwierciedlenie obecności co najmniej 15 procent gdańskich rodzin pochodzących z dawnych polskich Kresów wschodnich. Podczas tych uroczystości upamiętniana jest m.in. pamięć oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w tragicznych wydarzeniach katyńskich, polskiej ludności deportowanej na Sybir w 1940 roku, ofiar masakr w Ponarach pod Wilnem oraz ofiar "operacji polskiej" NKWD z lat 1937-1938.
Polacy, którzy zginęli
Gdańsk regularnie oddaje hołd pamięci ofiar totalitaryzmów, w tym licznych mieszkańców polskich Kresów, którzy zostali zamordowani po aneksji tych ziem przez ZSRR na początku II wojny światowej.
Odrębną grupą stanowią Polacy, którzy padli ofiarą represji jeszcze przed wybuchem II wojny światowej w ramach tzw. "operacji polskiej" NKWD w latach 1937-1938. Ci ludzie, którzy po wojnie polsko-bolszewickiej i traktacie ryskim z 1921 roku zostali na terenach przekazanych Sowietom, postanowili pozostać tam ze swoimi rodzinami, troszcząc się o swoje domy i swoją "małą ojczyznę". Jednak kilkanaście lat później stali się celem represji ze strony stalinowskiego reżimu.
"Operacja polska" NKWD
Operacja o nazwie "polska" przeprowadzona przez NKWD została zainicjowana na mocy dekretu Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR dnia 11 sierpnia 1937 roku. W ciągu nieco krócej niż półtora roku ponad 111 tysięcy obywateli polskich zostało skazanych na śmierć i straconych. Blisko 29 tysięcy osób zostało skierowanych do obozów pracy przymusowej. Przede wszystkim byli to mieszkańcy republik radzieckich, takich jak Ukraina i Białoruś. Ponad 100 tysięcy Polaków zostało przymusowo przesiedlonych z tych obszarów do Kazachstanu i na Syberię.
fot.
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl