Olbrzymy i Stolemy - warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci
Według starej legendy, dawniej ziemie kaszubskie zamieszkiwali łagodni olbrzymi zwani stolemami. Wraz z rozwojem miast na Pomorzu robiło się coraz ciaśniej i giganci opuścili Polskę udając się do dalekiej Skandynawii. Ostatni ze stolemów odwiedził miejsce pochodzenia swoich przodków pod koniec XV wieku i na pamiątkę tej wizyty pozostawił gdańszczanom prezenty, wyrzeźbione przez siebie kamienne rzeźby, które dziś zdobią fasady gdańskich budynków. Wchodząc na wystawę Powrót wielkoludów w GGM2 możemy nabrać wrażenia, że stolemowie znów powrócili do Gdańska...
W sobotę 19 listopada, w Gdańskiej Galerii Miejskiej, odbyły się warsztaty rzeźbiarskie, gdzie młodzi uczestnicy powrócili na chwilę do świata z gdańskich baśni. Tworzono gipsowe formy przestrzenne odtwarzając rzeźby wykonane przez stolema. Odwrócono role i teraz to dzieci stały się olbrzymami, które przeniosły się do dalekiej krainy, a o Gdańsku słyszeli tylko z opowieści rodziców. Podczas zajęć stworzono opowieść/obraz na temat tego świata i jego mieszkańców. Sięgano do dziecięcych pokładów kreatywności i wyobraźni przestrzennej. Dzieci poznały elementy architektury miasta Gdańska, przede wszystkim ulicy Długiej i Mariackiej, i wykorzystały je w tworzonych rzeźbach.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu Grassowanie2016 – cyklu warsztatów i spotkań dedykowany niestandardowej edukacji kulturalnej.