Życiorysy wybitnych artystów ujęte w dokumencie. Cykl filmowy ArtBiografie
W jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat? Jak kształtowali kanony artystyczne i postawy społeczne? Nowy cykl filmowy Instytutu Kultury Miejskiej – ArtBiografie prezentuje dokumenty na temat życia i pracy m.in.: Josepha Beyusa, Jamesa Nachtweya, Sebastião Salgado, Patti Smith czy Zdzisława Beksińskiego. Dwa spotkania inaugurujące cykl, z udziałem wybitnej polskiej kuratorki - Andy Rottenberg, odbędą się 23 i 24 listopada o godz. 18.00 w IKM.
23 listopada, godz. 18.00, pokaz filmu Beuys. Sztuka to rewolucja (2017) i dyskusja z udziałem Andy Rottenberg i Anny Wacławik-Orpik w ramach inauguracji cyklu.
Charyzmatyczny niemiecki artysta, teoretyk sztuki, pedagog, aktywista i społeczno-polityczny reformator Joseph Beuys twierdził, że każdy z nas jest artystą w życiu, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający go świat. Ubrany w charakterystyczny kapelusz kontrowersyjny twórca postrzegał sztukę nie jako przedmioty estetyczne, lecz twórcze, terapeutyczne działanie o społecznym lub politycznym podłożu. Film jest wnikliwym portretem jego życia i twórczości opartym niemal w całości na doskonale zmontowanych materiałach archiwalnych.
Okazuje się, że dziś – 30 lat po śmierci Beuysa – jego poglądy i życiowa postawa są aktualne znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Film udowadnia, że Beuys był wizjonerem daleko wykraczającym poza czasy, w których żył. Oglądając jego sztukę, w tym słynne performanse i słuchając jego wypowiedzi rozumiemy, dlaczego pieniądze nigdy nie powinny być towarem – według Beuysa handel nimi podważa zasady demokracji. Ale to nie wszystko – podpatrujemy, jak powstawały jego projekty, oglądamy stare fotografie, słuchamy fragmentów wykładów i wyjaśnień własnych prac i głoszonych idei, a także anegdot.
Film Beuys. Sztuka to rewolucja w reżyserii Andresa Veiel nominowany był do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2017. Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=tl5RqN8YKx0.
24 listopada, godz. 18.00, pokaz filmu o Andzie Rottenberg Układanie wolności i dyskusja z udziałem Andy Rottenberg oraz reżyserów filmu: Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka.
Są w Polsce ludzie, którym przypadło w udziale układanie na nowo świata, meblowanie go po transformacji w roku 1989. Anda Rottenberg poprawiała świat polskiej sztuki współczesnej latami zniewalanej przez ideologię. Zrobiła w tej dziedzinie bardzo wiele, ale ostatecznie wymarzona przez nią wolność dla sztuki, artystów i dla niej samej okazała się niełatwa.
Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Anda Rottenberg – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw. Wieloletnia dyrektorka warszawskiej Zachęty. Inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest organizatorką i kuratorką wystaw promujących polską sztukę w kraju i za granicą (w tym na biennale w Wenecji, Stambule i São Paulo), a także wystaw problemowych i indywidualnych polskich oraz zagranicznych artystów. Jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia
Krytyków Sztuki (AICA) – pełniła funkcję przewodniczącej polskiej sekcji AICA w latach 1988–1990 i 1991–1993. Od 1994 do 2000 była zastępczynią przewodniczącego AICA. Należy również do International Manifesta Foundation oraz International Germinations Foundation.
Róża Fabjanowska – studiowała socjologię i etnografię, dyplom z socjologii kultury, w 1992 zaczęła pracę w TVP jako dziennikarka, a potem autorka scenariuszy i realizatorka filmów dokumentalnych oraz cyklicznych programów telewizyjnych, od 2012 roku producentka filmowa.
Sławomir Malcharek – od 1978 roku związany z TVP, w stanie wojennym wyrzucony z pracy, od początku lat 90-tych stale współpracuje z TVP jako operator, dokumentalista, realizator i producent filmowy.
ArtBiografie to cykl filmów dokumentalnych, który potrwa do czerwca 2018 roku. Jest poświęconych artystom, którzy chcieli zmieniać świat, kanony artystyczne, postawy społeczne. Twórcom, którzy udowodnili, że sztuka może odgrywać rolę w społeczeństwie, podejmować tematy trudne, sprzeciwiać się obowiązującym ideologiom, wpływać na naszą wrażliwość.
O tym, w jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat dyskutować będą zaproszeni po filmach goście, znawcy twórczości, świata i kontekstów społecznych, w jakich tworzyli bohaterowie cyklu.