mobile

#zostanwdomu z Muzeum Emigracji w Gdyni

Miłosna historia, warsztaty, wywiady. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawą ofertą Muzeum Emigracji w Gdyni.

inf. prasowa
#zostanwdomu z Muzeum Emigracji w Gdyni

HISTORIA PEWNEJ MIŁOŚCI

W zbiorach Muzeum Emigracji w Gdyni niejednokrotnie można natknąć się na historie, których nie powstydziłby się wyreżyserować żaden filmowiec. Jedną z nich jest historia miłości Antoniego Mochockiego i Bronisławy Żebrowskiej, o której w swoim artykule pisze Anna Wróblewska, Specjalistka ds. Zbiorów Muzeum Emigracji w Gdyni.
Antoni urodził się w 1885 roku, Bronisława – rok później. On był rolnikiem, ona w dokumentach w rubryce Zawód umieściła zapis „Przy mężu”. Poznali się na znajdujących się pod zaborami ziemiach polskich, ale uczucie między nim narodziło się w korespondencji, którą wymieniali na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Antoni zamieszkał w Toledo (Ohio), Bronisława - w Easthampton (Massachusetts). O tym, jak potoczyły się ich emigracyjne losy i czy zakończyły się happy endem, można przeczytać pod linkiem: http://www.polska1.pl/pl/dzialania/aktualnosci/historia_pewnej_milosci_-_emigracyjna_korespondencja_antoniego_mochockiego_i_bronislawy_zebrowskiej/ .

 

 

DOMOWE WARSZTATY RODZINNE

Wszystkich rodziców, którzy szukają sposobów na twórcze spędzanie czasu z dziećmi w domu, zapraszamy do zakładki „Rodzinne warsztaty domowe” na stronie internetowej Muzeum Emigracji w Gdyni.
W tym tygodniu proponujemy wycieczkę po Muzeum Emigracji w Gdyni i zorganizowanie własnej wystawy. W ramach warsztatów „D.O.M – czyli Dzieciaki Otwierają Muzeum” dzieci będą miały okazję dowiedzieć się jak funkcjonuje muzeum, poznać pracowników instytucji oraz zostać kuratorami swoich własnych, domowych wystaw. Scenariusz warsztatów, film „Jak działa muzeum i dlaczego jest super?” oraz karty pracy do druku dostępne pod linkiem:   http://www.polska1.pl/pl/edukacja/rodzinne-warsztaty-domowe.

 

 

WYWIAD Z JERZYM TOMASZKIEM

Archiwum Emigranta zaprasza na wywiad z Jerzym Tomaszkiem, który w wieku 14 lat trafił do Polish Children Camp, osiedla utworzonego przez maharadżę Jam Saheba Digvijay Sinhji w Balachadi.
Jerzy Tomaszek urodził się w 1928 roku koło Lwowa. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren Polski, wraz z siostrą, matką i babcią został wywieziony w głąb Związku Sowieckiego. Po ogłoszeniu układu Sikorski-Majski dzieci znalazły schronienie w osiedlu dla polskich dzieci w Indiach. Po kilku miesiącach dołączyła do nich matka, następnie rodzina przeniosła się do obozów dla uchodźców w Afryce. Do Polski wrócili w 1947 roku i osiedlili się w Bytomiu. W wywiadzie dla Archiwum Emigranta Jerzy Tomaszek wspomina transport na zesłanie, codzienność w kołchozie, ucieczkę z ZSRR i życie w polskim sierocińcu nad Oceanem Indyjskim. Rozmowa dostępna na stronie Archiwum Emigranta oraz w mediach społecznościowych Muzeum Emigracji w Gdyni.

 

 

 

Źródło: Muzeum Emigracji w Gdyni

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda