Znów powieje – nadchodzi cyklon wtórny Willy
Po bardzo wietrznym weekendzie, podczas którego nawiedził nas cyklon Ulf, powstaje cyklon wtórny Willy. IMGW wydało dla Gdyni ostrzeżenie 2. stopnia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy ponownie wydał ostrzeżenie ważne od godz. 10:00, 20 lutego 2023 do godz. 8:00, 21 lutego 2023.
Ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatu Gdynia:
- Silny wiatr
- stopień: 2
- prawd. 85%
- Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 95 km/h, z zachodu i północnego zachodu.
Odpowiedzialny za ponowne zagrożenie będzie cyklon wtórny Willy, który przyniesie znad Skandynawii wichury i śnieżyce. Żywioł uderzy z poniedziałku, 20 lutego na wtorek, 21 lutego.
W miniony weekend nad Polską przeszedł cyklon Ulf. Wichura łamała drzewa, uszkodziła mienie.
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni tak podsumowuje miniony weekend:
- Ubiegły weekend z pewnością nie należał do najlżejszych dla naszych strażaków! Tylko od piątku 17 lutego od godziny 08:00 do poniedziałku 20 lutego 2023 roku do godz. 08:00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego W Gdyni przyjęło łącznie aż 141 zgłoszeń!
Najwięcej zdarzeń odnotowano na skutek przechodzących silnych wiatrów bo, aż 112, w tym m.in.:
- Powalone lub uszkodzone drzewa: 63,
- Zerwane częściowo dachy, linie energetyczne, banery reklamowe, obróbki blacharskie na budynkach mieszkalnych i gospodarczych: 49.
Obecnie obserwuje się wiatr o prędkości 25-50 km/h, w porywach 55-65 km/h, południowo-zachodni. W ciągu najbliższych godzin prędkość wiatru będzie wzrastać i po południu oraz wieczorem osiągnie 45-60 km/h, w porywach 85-95 km/h.
Do wichury należy się ponownie przygotować:
- usuń z balkonów, tarasów i parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr,
- zamknij okna i drzwi,
- w miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe,
- nie wychodź z domu,
- w czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi,
- bezwzględnie nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe.
Gdy jedziesz samochodem:
- zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku,
- najlepiej, jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu; jeśli zaskoczy Cię burza, a nie możesz się schronić w budynku, to zostań w odpowiednio zaparkowanym pojeździe,
- nie zatrzymuj się pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami; złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.
fot. gdynia.pl