mobile

Zmieni się przestrzeń w pobliżu Europejskiego Centrum Solidarności

W sąsiedztwie historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej i Europejskiego Centrum Solidarności powstanie w czerwcu nowa przestrzeń rekreacyjna dla gdańskich organizacji pozarządowych. Pojawi się tam m.in. 21 stołów nawiązujących do postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w sierpniu 1980 r. oraz ławy drewniane podobne do ław, na których przesiadywali robotnicy podczas historycznego protestu. Odwiedzającym to miejsce przypomniana zostanie też nieistniająca już od wielu lat stołówka stoczniowa. Jest to projekt Fundacji Gdańskiej.

Informacja prasowa
Zmieni się przestrzeń w pobliżu Europejskiego Centrum Solidarności

Co powstanie obok stoczniowej bramy?

Projekt jest realizowany przez Fundację Gdańską we współpracy z organizacją pozarządową Inicjatywa Miasto

- Będzie to teren rekreacyjny z przeznaczeniem dla gdańskich organizacji pozarządowych, na którym będzie można organizować różne wydarzenia - zapowiada Dobrawa Morzyńska, wiceprezeska Fundacji Gdańskiej.    

Przestrzeń, na którym kilka dni temu ruszyły prace, ma powierzchnię ok. 1400 metrów kwadratowych.

Na terenie znajdzie się 21 stołów z betonowymi blatami, na których wygrawerowanych zostanie treść 21 postulatów strajkowych z sierpnia 1980 r. Będą też ławy drewniane nawiązujące do ław, na których w trakcie strajku przesiadywali stoczniowcy. 

Ponadto, dla podkreślenia miejsca gdzie niegdyś stała stołówka stoczniowa, powstanie obrys budynku. Będzie on wykonany zarówno w wersji poziomej w postaci ław i ścieżek, jak i w wersji przestrzennej w formie słupów metalowych wraz z podświetlanymi liniami.

Całość zostanie uzupełniona przez zieleń całoroczną, wysokie trawy oraz łąki kwietne.

Kiedy zakończy się zagospodarowanie terenu?

Prace mają się zakończyć pod koniec maja.

Fundacja Gdańska chce, aby nowa przestrzeń została oddana do użytku na początku czerwca na organizowane co roku w mieście Święto Wolności, upamiętniające rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 r. 

Realizowane przez Fundację Gdańską przedsięwzięcie uzyskało pozytywną opinię Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

fot.Fundacja Gdańska

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda