mobile

Zmiany zasad w kolejce do szczepień

Wszyscy dorośli Polacy mają już wystawione e-skierowania na szczepienie przeciw COVID-19. Od 10 maja osoby z niepełnosprawnościami – wraz z opiekunami – mogą zaszczepić się w powszechnych punktach szczepień bez wcześniejszej rejestracji. Będą również zmiany od 17 maja. Ozdrowieńcy szybciej przyjmą szczepionkę. Skróci się także czas podawania kolejnych dawek.

Informacja prasowa
Zmiany zasad w kolejce do szczepień

Podczas poniedziałkowej konferencji minister Michał Dworczyk podsumował ostatnie dni w Narodowym Programie Szczepień oraz przedstawił zmiany, jakie czakają nas w najbliższym czasie.


Od poniedziałku, 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami mają możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych bez wcześniejszjszego zapisywania się, czy to za pośrednictwem infolinii, czy też elektronicznego formularza. Takie osoby będą mogły przyjechać do punktu szczepień powszechnych i po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia od razu przyjąć preparat.
 

Punkty szczepień powszechne i populacyjne - co wybrać?

 
Żeby osoby z niepełnosprawnością mogły zostać zaszczepione bez rejestracji, muszą zgłosić się do powszechnego punktu szczepień (a nie populacyjnego). W Gdyni znajdują się dwa takie miejsca: w hali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8) i Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (ul. Powstania Styczniowego 9B).
 
Zaszczepić można się także w:

  • środowiskowych domach i klubach samopomocy,
  • warsztatach terapii zajęciowej,
  • zakładach aktywności zawodowej,
  • centrach i klubach integracji społecznej.

 
Proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować kierownik podmiotu, którego uczestnicy wyrazili chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19.
 
Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły się zaszczepić również w innych miejscach, np. mobilnych jednostkach szczepiących oraz w punktach drive-thru.
 
Ze względu na liczbę szczepionych osób powszechny punkt szczepień będzie mógł dokonywać zamówień uzupełniających w RARS w zależności od indywidualnych potrzeb placówki w tym zakresie.
 
Więcej informacji na stronie gov.pl
 

E-skierowanie dla wszystkich pełnoletnich


W niedzielę ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla roczników 2000-2003. Oznacza to, że na szczepienie mogą zapisać się wszystkie osoby, które do 9 maja br. skończyły 18 lat. Dla osób, które 18. urodziny będą obchodziły w kolejnych dniach, e-skierowania na szczepienia będą wystawiane w dniu ukończenia pełnoletności.
 
Informacje na temat rejestracji na szczepienie znajdują się na stronie Gdynia.pl, w zakładce #GDYNIASIESZCZEPI.
 

Mobilne jednostki szczepień


Mobilna jednostka szczepień to profesjonalista medyczny wykonujący szczepienia indywidualnie (samodzielnie) poza punktami działającymi w ramach Narodowego Programu Szczepień. Głównym celem przyświecającym stworzeniu mobilnych jednostek jest dotarcie do jak najszerszego grona osób potencjalnie zainteresowanych zaszczepieniem się przeciwko COVID-19.

Program szczepień w formule mobilnych jednostek jest adresowany do przedstawicieli poniższych zawodów:

  • lekarze (z nieograniczonym prawem wykonywania zawodu),
  • ratownicy medyczni,
  • pielęgniarki,
  • położne,
  • felczerzy.


Szczegółowe informacje na temat mobilnych jednostek szczepień, wytyczne oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie gov.pl/szczepimysie.
 

Szczepienia w zakładach pracy


Podczas poniedziałkowej konferencji minister Michał Dworczyk poinformował o uruchomieniu pilotażowych szczepień w zakładach pracy. Pilotaż wystartuje 17 maja i potrwa tydzień. 1 czerwca rozpoczną się regularne szczepienia w miejscu pracy.

Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy: 17-23.05. Od 1.06 szczepienia regularne. // mat. prasowe
 

Zmiany od 17 maja


Szczepienie ozdrowieńców będzie możliwe po 30 dniach od daty otrzymania dodatniego wyniku testu. Do tej pory okres ten wynosił 90 dni.
 
Powołując się na decyzję Rady Medycznej oraz charakterystykę produktu leczniczego (ChPL), skrócono okres, w którym będą podawane drugie dawki preparatu:

  • Moderna – do tej pory: 42 dni, od 17 maja: 35 dni,
  • Pfizer – do tej pory: 42 dni, od 17 maja: 35 dni,
  • AstraZeneca – do tej pory: 84 dni, od 17 maja: 35 dni.

Fot. Ministerstwo Zdrowia 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda