mobile

Zmiany cen biletów komunikacji miejskiej w Sopocie

Od kwietnia na terenie Sopotu zmienią się ceny biletów komunikacji miejskiej. Obowiązywać będą bilety jednoprzejazdowe i 75-minutowe, z możliwością przesiadania się. Start systemu FALA przesunięto na lipiec. Podwyżki cen biletów będą niższe niż wcześniej zakładano.

informacja prasowa
Zmiany cen biletów komunikacji miejskiej w Sopocie

System FALA ma zostać udostępniony mieszkańcom województwa pomorskiego na początku lipca tego roku. Nowe oferty biletowe w tym systemie będą wprowadzane sukcesywnie, po uruchomieniu FALI. Wzrosty cen biletów będą jednak niższe niż pierwotnie zapowiadano.

- Chcemy pogłębić testy aplikacji FALA, chcemy mieć pewność, że będzie ona prosta w użyciu i będzie mogła konkurować z obecnymi rozwiązaniami - mówi Marcin Stefański, prezes spółki InnoBaltica, odpowiedzialnej za wprowadzenie systemu. - Stąd zdecydowaliśmy o przesunięciu testowego upublicznienia aplikacji o przynajmniej kilka tygodni.

System FALA pozwoli na zakup biletów komunikacji publicznej na obszarze niemal całego województwa pomorskiego za pomocą jednej wspólnej platformy.

- Dla Sopotu, który leży na styku dwóch systemów komunikacyjnych Gdańska i Gdyni, system taki jak FALA jest potrzebny. Ułatwi mieszkańcom korzystanie z komunikacji publicznej, da możliwość tańszego podróżowania i przybliży nas do pełnej integracji systemów transportowych na Pomorzu - mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Od początku kwietnia do czasu uruchomienia FALI będą obowiązywać następujące ceny:

  • bilet miesięczny - w Sopocie 81 zł (obecnie 74 zł), w Gdańsku 117 zł; w Gdyni 103 zł na linie zwykłe i nocne oraz 115 zł również na pospieszne; w Wejherowie 118 zł.
  • bilet jednoprzejazdowy (bez możliwości przesiadek) - 4,8 zł
  • bilet 75-minutowy (z możliwością przesiadek) - 6 zł (obecnie 4,8 zł)

Po zmianie sopocianie z biletem miesięcznym zapłacą dziennie za podróż zaledwie 2,7 zł. To oznacza, że wzrost ceny za ten bilet jest o niemal połowę mniejszy od obecnej inflacji i wynosi 9,5 procent

Podwyżki cen nie mają nic wspólnego z systemem FALĄ. Są głównie skutkiem dramatycznego wzrostu cen paliwa i energii oraz kosztów zatrudnienia.

- Nikt nie lubi podwyżek, ale w obecnej trudnej sytuacji finansowej nie da się ich uniknąć - mówi Marcin Skwierawski. - Komunikacja kosztuje coraz więcej. Na drastyczny wzrost tych kosztów składają się m.in. ceny energii elektrycznej, które w porównaniu do 2022 roku poszybowały w górę od 50 do nawet 200 procent. Paliwo podrożało w ciągu półtora roku o około 70 procent. Do tego dochodzą wysoka inflacja i znaczny wzrost kosztów zatrudnienia. Dodajmy, że samorządy nie dostały od rządu żadnych rekompensat, które wyrównałyby znacznie niższe wpływy ze sprzedaży biletów podczas pandemii.

Zmiana maksymalnych cen biletów

Jednocześnie w Sopocie na najbliższej Sesji Rady Miasta radni zajmą się projektem uchwały dotyczącej aktualizacji maksymalnych cen biletów komunikacji miejskiej. Tylko do tych stawek organizatorzy transportu mogą podwyższać ceny. Ostatecznie mogą być one niższe niż stawki maksymalne.

  • Bilet jednorazowy - na jeden przejazd lub 75 minut - do 6 zł (ulgowe 3 zł)
  • Bilet 24-godzinny - do 22 zł (ulgowe 11 zł)
  • Bilet miesięczny - do 90 zł (ulgowe 45 zł)
  • Bilet semestralny - imienny (ulgowy) na linie zwykłe, pospieszne i nocne w granicach Sopotu 4-miesięczny ważny we wszystkie dni tygodnia 01.10-31.01 lub 01.02-31.05 - do 171 zł
  • Bilet semestralny - imienny (ulgowy) na linie zwykłe, pospieszne i nocne w gr. Sopotu 5-miesięczny ważny we wszystkie dni tygodnia 01.09 -31.01 lub 01.02-31.06 - do 214 zł

Decyzja w sprawie maksymalnych cen biletów zostanie podjęta podczas Sesji Rady Miasta Sopotu 9 lutego 2023 r.

 Fot. Aleksandra Komendarek-Tymendorf/um Sopot

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda