"Zmiana" w Teatrze Wybrzeże
Édouard Louis jest ciekawym pisarzem, ponoć też jednym z najpoczytniejszych we Francji. Z pewnością też warto poznać jego "Zmianę" wystawianą na scenie Stara Apteka Teatru Wybrzeże.
Teatr Wybrzeże opublikował repertuar na styczeń, co oznacza, że czas pomyśleć o kupnie biletów, które zwykle rozchodzą się szybko. Wśród nowych propozycji znajdziemy "Zmianę" napisaną przez Édouarda Louisa, którą wyreżyserował Radosław Rychcik.
To autobiograficzna - i przez to przejmująca - historia, w której poznajemy nietypową perspektywę. Widzimy Francję oczami sfrustrowanego i wyobcowanego homoseksualnego mężczyzny urodzonego w małym miasteczku i skonfrontowanego z tradycjonalistycznym środowiskiem robotniczym. Wysłuchanie tej opowieści było dla mnie ciekawym przeżyciem pełnym zaskoczeń.
W opowieści tej dominuje klasizm - myślenie o poszczególnych warstwach społecznych w kategoriach wręcz marskistowskich. Gdy autor opisuje swój awans społeczny odsłania zaskakującą, pogardliwą twarz kraju, który jawi się wielu z nas kolebką równościowego podejścia. Ciekawy jest tu także obraz walki o swoją tożsamość, co związane jest z przybieraniem nowych form, póz i ról. Sprawdził się środek artystyczny w postaci zangażowania w spektaklu trzech aktorów, z których każdy nawiązuje wyglądem do innego etapu życia bohatera. Szkoda wszak, że tylko wyglądem, a nie na przykład także sposobem wysławiania. Narracja jest bowiem bardzo stabilna, na pewnym etapie nawet lekko nużąca. Aktorzy snują wprawdzie opowieść w szybkim tempie, ale w bardzo podobnym, jednostajnym rytmie, z rzadka przerywanym wyciszeniem i niemymi scenami.
Édouard ze spektaklu przeszedł metamorfozę. Poznajemy jego życie z perspektywy punktu, do którego dotarł i warto prześledzić z nim tę podróż. Znajdziemy tu szczere osobiste wyznania, silne emocje, przemyślenia i sceny ze świata, jakiego nie znamy.
"Zmiana" poszerza horyzont.
Bilety dostępne są jeszcze na 15 i 16 stycznia 2025.
Fot. Krzysztof Bieliński