Złoty Fryderyk dla Jana Łukaszewskiego, dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis
Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, został uhonorowany Złotym Fryderykiem za całokształt osiągnięć artystycznych. To pierwszy raz, kiedy nagroda trafia do przedstawiciela tej szczególnej gałęzi muzyki klasycznej, jaką jest chóralistyka. Laureatami nagrody na przestrzeni lat byli m.in. Wojciech Kilar, Jerzy Maksymiuk, Bernard Ładysz czy Krzysztof Penderecki.
17 marca Akademia Fonograficzna ogłosiła listę nominowanych do najważniejszych polskich nagród muzycznych – Fryderyków – w kategoriach muzyki poważnej. Ogłoszono także tegorocznych laureatów nagród za całokształt osiągnięć artystycznych. Złote Fryderyki w 2021 roku otrzymają Jadwiga Rappé, śpiewaczka operowa i Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.
Także Polski Chór Kameralny ma szansę otrzymać w tym roku najważniejszą polską nagrodę fonograficzną. Nominację do Fryderyka w kategorii „Muzyka oratoryjna i operowa” otrzymała płyta „Józef Zeidler - Nieszpory” wydawnictwa DUX (1575). Nagranie to powstało podczas XIV Festiwalu Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana” 2019. To już 23 raz, kiedy płyta Polskiego Chóru Kameralnego otrzymuje nominację do tej nagrody.
Ceniona postać polskiej sceny
Laureat Złotego Fryderyka, Jan Łukaszewski uznawany jest za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Dyrygent, ceniony pedagog oraz organizator życia muzycznego. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, profesor sztuk muzycznych Od roku 1983 prowadzi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, z którym dokonał blisko 700 prawykonań, nagrał kilkaset audycji radiowych i telewizyjnych oraz ponad 80 płyt, które były 23 razy nominowane, a pięciokrotnie nagrodzone Fryderykiem oraz dwukrotnie wyróżnione Orphée D’or − nagrodą Academie du Disque Lyrique. W 2009 roku Jan Łukaszewski otrzymał nagrodę Splendor Gedanensis za wykreowanie marki Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana w Gdańsku. Dyrygował kilkoma tysiącami koncertów w Polsce, a także w niemal we wszystkich krajach Europy, USA, Kanadzie, Chinach i Japonii. Jest jurorem, a jednocześnie dyrygentem prawykonań utworów chóralnych nagrodzonych w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova. Jan Łukaszewski dokonał także, wraz z Polskim Chórem Kameralnym, pierwszego nagrania kompletu utworów Krzysztofa Pendereckiego na chór a cappella.
Schola Cantorum Gedanensis
Polski Chór Kameralny znany także jako Schola Cantorum Gedanensis jest w światowej czołówce w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego, a od 1983 prowadzony przez jego brata Jana, zespół składa się z 24 zawodowych muzyków. Chór daje rocznie około 80-100 koncertów, przygotowując ponad 50 różnych programów. Repertuar Polskiego Chóru Kameralnego jest bardzo obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół wykonuje także muzykę współczesną. Dokonał łącznie ponad 500 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki czy Krzysztof Penderecki. Swoje utwory dedykowali chórowi m.in. Wojciech Kilar, Augustyn Bloch, Krzysztof Meyer, Andrzej Koszewski czy Paweł Łukaszewski. Schola Cantorum Gedanensis współpracuje najlepszymi światowymi orkiestrami oraz znakomitymi dyrygentami chóralnymi. Koncertuje na całym świecie i był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne. W dorobku artystycznym wykonawców jest ponad 80 płyt CD, kaset magnetofonowych i video, z których wiele nominowanych było do nagród fonograficznych. Muzycy nagrywali także dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych.
Polski Chór Kameralny był 23 razy nominowany do Fryderyków, otrzymał 5 statuetek. W 2021 roku ma szansę na kolejną.
Najważniejsza nagroda środowiska muzycznego
Fryderyki przyznawane są od 1995 roku przez środowisko muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na rynku fonograficznym w Polsce. To jedyna nagroda obejmująca tak szerokie spektrum gatunków muzycznych, w tym muzykę poważną i jazz. Laureaci wyłaniani są przez grono składające się z ponad 1500 muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Od 2000 roku artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej przyznawana jest Nagroda Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych. W tym roku, do cenionego grona takich laureatów jak, Agnieszka Duczmal, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Konstanty Andrzej Kulka, Bernard Ładysz, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Władysław Szpilman, dołączył Jan Łukaszewski.
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl