mobile
REKLAMA

Zioła a farmaceutyki

Właściwości lecznicze ziół są znane od dawna. Jedne działają moczopędnie, inne wykrztuśnie czy przeciwnowotworowo. W leczeniu stosuje się napary, wywary, mieszanki z różnych części ziół – z kwiatów, liści, korzeni.

Aleksandra Żarkiewicz
Zioła a farmaceutyki

Od starożytności ludzie walczyli z chorobami i śmiercią. Wówczas leczeniem zajmowali się szamani, wodzowie lub najstarsi ludzie w danej społeczności. Zanim pojawili się lekarze, farmaceuci, apteki, a wraz z nimi przeróżnego rodzaju leki, w leczeniu wykorzystywano sprawdzone ziołowe receptury.

Zioła i rośliny zawdzięczają swoje właściwości substancjom chemicznym, które są w nich zawarte. Do tych składników zaliczamy: alkaloidy, glikozydy, garbiniki, olejki eteryczne, fitoncydy czy flawonidy. Umiejętne stosowanie ziół jest niekiedy bardzo pomocne w profilaktyce chorób. Aby kuracja przyniosła pożądany efekt, konieczna jest bardzo dobra znajomość ich właściwości. Rozwój nauki, a przede wszystkim takich dyscyplin jak immunologia, farmakologia czy toksykologia, w istotnym stopniu wpłynęła na lepsze poznanie działania leków roślinnych. Należy jednak pamiętać, aby takich kuracji nie wprowadzać samemu. Należy skonsultować się z lekarzem i dopiero wtedy podjąć się odpowiedni kroki. W innym razie terapia może przynieść więcej szkód niż pożytku. Poniżej przedstawiamy sprawdzone zioła i ich zastosowanie.

Podbiał pospolity - częścią leczniczą jest jej liść; powszechnie wykorzystywana jako środek przeciwkaszlowy; zawarte w nim alkaloidy są kancerogenne (rakotwórcze), więc nie powinien być stosowany dłużej niż sześć tygodni w roku;

Szałwia lekarska - często można ją spotkać na łąkach lub w przydomowych ogródkach; podobnie jak w podbiale pospolitym częścią wykorzystywaną w lecznictwie jest liść rośliny; stosowana jest najczęściej w leczeniu chorób jamy ustnej tj. zapalenie dziąseł, stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej czy gardła. Zapobiega również laktacji i nadmiernemu wydzielaniu potu. Z jej używaniem trzeba uważać, gdyż może wywołać działania wymiotne, poronne, utratę przytomności czy bóle brzucha lub przyśpieszenie bicia serca;

Lukrecja gładka - w przypadku tej rośliny w leczeniu wykorzystuje się korzeń; działa ono wykrztuśnie, przeciwzapalnie i rozkurczająco. Swoje zastosowanie lukrecja znalazła w stanach zapalnych gardła i oskrzeli, chorobie wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy. Należy ją stosować maksymalnie cztery tygodnie w roku, gdyż dłuższe zażywanie może spowodować wzrost ciśnienia tętniczego, wystąpienia obrzęków czy pojawienie się bólu głowy.

Zioła sprawdzają się w wielu przypadkach lepiej niż farmaceutyki. Do takich sytuacji można zaliczyć przeziębienie, grypę, bóle głowy czy brzucha. Wówczas dobrze sprawdzi się miód, sok z malin czy czarnego bzu. Zbyt częste sięganie po leki nie jest dobrym rozwiązaniem dla organizmu, gdyż ten się uzależnia i uodparnia na podawane mu środki chemiczne. W stosunku do leków, zioła są znacznie łatwiej dostępne i z pewnością tańsze. Niektóre z nich mogą niestety wywołać niepożądane skutki uboczne. Przed zastosowaniem ziół i lekarstw należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda