Zimowa pomoc dla osób potrzebujących
Sopocka Straż Miejska od przedwczoraj (8 grudnia) ma w swoich radiowozach ciepłe, zimowe ubrania. Odzież jest przekazywana osobom bezdomnym, które funkcjonariusze napotykają w czasie patrolowania tzw. miejsc niemieszkalnych, a więc działek, altan, piwnic czy klatek schodowych. Ciepłe ubrania przekazał strażnikom miejskim sopocki sklep charytatywny LukLuk.
Przez cały czas pandemii sopocki MOPS i Straż Miejska w Sopocie wspólnie monitorują sytuację osób potrzebujących, również bezdomnych i sprawdzają, czy nie trzeba im pomóc. W radiowozach Straży Miejskiej są też maseczki wielokrotnego użytku, które strażnicy w razie potrzeby również przekazują osobom bezdomnym.
– Ze względu na pandemię nie odbędą się w Sopocie tradycyjne spotkania wigilijne, nikt jednak nie zostanie bez wsparcia - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Osoby bezdomne, niezależnie czy zostały skierowane do placówek w Gdańsku i w Gdyni, czy korzystają z pomocy Autobusu SOS czy Caritas, otrzymają specjalne paczki, w których oprócz produktów żywnościowych znajdzie się odzież. Sopocki MOPS również dla osób bezdomnych, które przebywają w mieszkaniach chronionych i treningowych przygotuje paczkę m.in. z ciepłą bielizną osobistą.
W wigilijny czas paczki będzie można otrzymać także przy Autobusie SOS. Autobus pomocowy jeździ codziennie, również w dni świąteczne. Tam osoby potrzebujące mogą otrzymać ciepłą zupę oraz niezbędne wsparcie. W Sopocie autobus parkuje na ul. Bohaterów Monte Cassino, ok. godz. 19.15.
W siedzibie Caritasu w Sopocie osoby doświadczające bezdomności cały czas mogą otrzymać ciepły posiłek, który wydawany jest codziennie (pon.-pt. 12.30-13.30, sob.-niedz. 15.00-16.00). Na czas świąt potrzebujący otrzymają tam także paczki ze świątecznym prowiantem.
Przy mroźnej pogodzie (ok. -5 °C), w siedzibie Caritasu działa Zimowy Punkt Interwencyjny. Osoby bezdomne mogą tam przebywać w godzinach wieczornych i nocnych (19.00-7.00) w ciepłym pomieszczeniu przy gorącej herbacie. W Caritas bezdomni mogą również skorzystać z łaźni oraz otrzymać czystą odzież (kobiety – wt. 8.00-11.00, mężczyźni – pon. i czw. 8.00-11.00).
Jeśli zauważymy osobę bezdomną, potrzebującą pomocy nie przechodźmy obojętnie! Reagujmy! Nasza wrażliwość może uratować czyjeś życie.
– Pamiętajmy, że gorąca herbata czy zupa, ciepły koc, kiedy na dworze jest siarczysty mróz, może niejednokrotnie uratować życie osobie bezdomnej, ale jest to tylko pomoc doraźna. Pozostawienie takiej osoby na mrozie może doprowadzić do tragedii – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Dlatego bądźmy wrażliwi i reagujmy! Poinformujmy odpowiednie służby, które udzielą kompleksowego wsparcia.
W sytuacji kryzysowej przez całą dobę można zadzwonić do Straży Miejskiej, tel. 58 521 38 50 lub na numer interwencyjny 112. Wszelkie sygnały można zgłaszać do sopockiego MOPS. W okresie pandemii, w trosce o mieszkańców, numer telefonu 58 551 17 10 jest dostępny całą dobę, 7 dni w tygodniu.
Źródło: UM Sopot