Zielona Stolicy Europy 2023. Gdańsk walczy o 600 tys. euro na realizację programu na rzecz ochrony środowiska
Gdańsk ponownie będzie ubiegał się o tytuł Zielonej Stolicy Europy. To nagroda Komisji Europejskiej przyznawana miastom, które angażują się w poprawę jakości życia swoich mieszkańców i realizują ten cel w zrównoważony sposób, dbając o środowisko naturalne. Jest o co walczyć - zwycięskie miasto otrzyma 600 000 euro na realizację programu na rzecz ochrony środowiska.
Miasto Gdańsk złożyło wniosek o udział w konkursie o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023. Celem konkursu jest wyłonienie miast-liderów w walce o zrównoważony rozwój, ochronę środowiska oraz walkę ze skutkami zmian klimatycznych. W zeszłorocznej edycji, do konkursu stanęło poza Gdańskiem 15 miast z całej Europy, a laureatem zostało Lahti (Finlandia). Aplikacja każdego z uczestników konkursu jest poddawana rygorystycznej ocenie międzynarodowego zespołu ekspertów.
- Wyciągnęliśmy wnioski z oceny, którą uzyskał Gdańsk w ubiegłorocznej edycji i stosując się do otrzymanych rekomendacji ulepszyliśmy naszą aplikację. Wysiłkiem ekspertów w swoich dziedzinach zatrudnionych w urzędzie miejskim, konsultantów oraz tłumaczy opisaliśmy nasze miasto w dwunastu kategoriach m. in.: jakość powietrza, gospodarka wodna, zarządzanie odpadami, przyroda i bioróżnorodność oraz zrównoważony transport miejski – tłumaczy Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Wniosek trafił do organizatorów konkursu 28 października. Wstępna walidacja aplikacji odbędzie się pod koniec roku, pierwsze oceny z panelu eksperckiego otrzymamy wiosną 2021.
Zielona Stolica Europy
Miano Zielonej Stolicy Europy jest przyznawane co roku - przez Komisję Europejską - jednemu z europejskich miast. Laureatami zostają te metropolie, które wykazują duże zaangażowanie w poprawę jakości życia obywateli i robią to w zrównoważony sposób. Zwycięskie miasta pełnią rolę międzynarodowych ambasadorów na rzecz zmian, pokazując, że mogą rozwijać się pod względem wielkości i populacji, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego i zasad współżycia społecznego. Zrównoważony rozwój jest głównym kryterium, które decyduje o przyznaniu tego prestiżowego tytułu. Miasto, któremu przyznany jest tytuł Zielonej Stolicy Europy otrzymuje 600 000 euro na realizację programu na rzecz ochrony środowiska.
Źródło: UM Gdańsk