mobile
REKLAMA

Zieleń za zieleń

Rozpoczęły się prace przy budowie kolejnych budynków na osiedlu „Nowe Orłowo”. Następny etap inwestycji realizowanej przez Invest Komfort wymaga wycięcia drzew przy ul. Heidricha. Utracona zieleń zostanie odtworzona wspólnymi siłami Miasta Gdyni i inwestora.

Informacja prasowa
Zieleń za zieleń

Nowe Orłowo jest kameralnym osiedlem, które tworzą dwu i trzy-piętrowe budynki otoczone zielenią, pomiędzy ulicą Orłowską a Spacerową. Zieleń odgrywa bardzo istotną rolę - mieszkańcy mają się tu czuć, tak jakby byli otoczeni ogrodem.

- Budowa osiedla ,,Nowe Orłowo" przyczyniła się do zagospodarowania nieużytkowego i zaniedbanego wcześniej terenu w Gdyni Orłowie. Nowa zabudowa łącząca w sobie różne funkcje – mieszkaniową, biurową i usługowo – handlową stała się nowoczesną wizytówką całej dzielnicy. Od strony skrzyżowania został zrealizowany reprezentacyjny plac miejski otoczony restauracjami, który stał się miejscem spotkań mieszkańców Orłowa i nie tylko. W ramach projektu nasadziliśmy ponad 300 drzew, m.in.  brzozy, platany kloniste, klony, sosny oraz ponad 20 tysięcy krzewów, sprawiając, że ten teren stał się jednym z najbardziej zadbanych i zielonych części Orłowa – mówi Marek Pirsztuk, wiceprezes zarządu Invest Komfort i dodaje, że firma przykłada dużo wagi do dbałości o środowisko, nie tylko realizując wyjątkowo rozbudowane i urozmaicone przestrzenie zielone w ramach większości budowanych osiedli, ale też sponsorując dodatkowe projekty proekologiczne.


Kolejny etap prac na osiedlu Nowe Orłowo wymaga wycięcia niektórych drzew i krzewów przy ul. Heidricha, w miejscu gdzie mają powstać następne budynki mieszkalne. Pozwolenie na wycinkę drzew wydał Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który stwierdziwszy, iż nie występują tu chronione gatunki flory i fauny, nie nakazał inwestorowi nasadzeń rekompensacyjnych, a jedynie odszkodowanie finansowe.

- W takich sytuacjach, musimy myśleć nie tylko o poprawności formalnej inwestycji, która jest realizowana zgodnie ze wszelkimi procedurami – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Równie ważne jest kompleksowe myślenie o przyjaznym mieszkańcom, zielonym mieście. Dlatego zaproponowaliśmy firmie Invest Komfort realizację wspólnego przedsięwzięcia, polegającego na nasadzeniach dodatkowych drzew. Zostaną one sfinansowane wspólnie przez gdyński samorząd i firmę Invest Komfort. Cieszy mnie, że inwestorzy rozumieją rolę zieleni w mieście i że są skłonni wspierać takie inicjatywy – dodaje wiceprezydent.

- Będą to drzewa charakteryzujące się najlepszym rozwojem w przestrzeni miejskiej, tworzące w przyszłości cenną tkankę drzewostanu miejskiego. Zadbamy również o to, aby zakupione zostały drzewa o najwyższych parametrach wymiarowych, co najmniej kilkunastoletnie – mówi Tadeusz Szenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta, który zrealizuje nasadzenia.

Gdynia, miasto w którym lasy zajmują prawie połowę powierzchni i pełnią funkcję wielkiego, naturalnego filtru, rozumie jak istotne dla mieszkańców są drzewa. W Gdyni wiemy, że zieleni nie można marnować, i że za utraconą roślinność musi narodzić się nowa, jak w odwiecznym cyklu natury.

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda