Zdrowe tłuszcze w jesiennej diecie
Początek jesieni i związana z nim nagła zmiana temperatury sprawiają, że chętniej jemy tłuste posiłki. Jaką rolę odgrywają tłuszcze w naszej diecie i po które ich źródła warto sięgać, tłumaczy Anna Radowicka, specjalistka ds. żywienia współpracująca
z E.Leclerc.
Przekonanie o tym, że tłuszczu powinniśmy unikać jako niezdrowego składnika żywności nie ma potwierdzenia w faktach. Jego pozytywny wpływ na zdrowie oraz kondycję naszego organizmu zależy jednak m.in. od rodzaju oraz ilości, którą na co dzień jemy.
– Zgodnie z zaleceniami m.in. Światowej Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa i Światowej Organizacji Zdrowia tłuszcz powinien dostarczać nam od 15 do maksymalnie 35 proc. dziennej porcji energii pochodzącej z diety. To normalne, że w okresie jesienno-zimowym chcemy jeść więcej i bardziej tłusto. Organizm potrzebuje wtedy więcej energii ze względu na różnice temperatur. Powinniśmy jednak ostrożnie podchodzić do spożywania tłuszczów ze względu na ich wysoką kaloryczność nawet wtedy, gdy jest zimno – mówi Anna Radowicka, specjalistka ds. żywienia współpracująca z E.Leclerc.
Nienasycone, wielonienasycone, nasycone – to część rodzajów tłuszczów, które znajdziemy w produktach spożywczych. Każdy z nich ma swoje miejsce w dobrze zbilansowanej diecie, ale niektóre powinny odgrywać w niej bardziej istotną rolę. Tłuszcze nienasycone pochodzą m.in ze źródeł roślinnych, takich jak: rzepak, słonecznik, sezam, oliwki i len. Oliwa z oliwek, oleje rzepakowy i słonecznikowy są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe korzystne dla zdrowia i obniżające poziom stężenia cholesterolu LDL (tzw. zły cholesterol) we krwi. Pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu mają także tłuszcze wielonienasycone. Należący do nich kwas tłuszczowy DHA z grupy omega 3 zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia czy układu nerwowego. Jest on także zalecany w diecie kobiet w ciąży. Głównym źródłem DHA są tłuste ryby morskie, których powinniśmy jeść średnio 30 g dziennie. Tłuszcz ten znajdziemy także w owocach morza oraz algach.
– Wybierając produkty bogate w tłuszcz, na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać oliwę z oliwek, olej rzepakowy, orzechy, pestki dyni czy słonecznika. Wskazana jest przewaga roślinnych tłuszczów w codziennej diecie, ale nie zapominajmy też o rybach, których w Polsce jemy zdecydowanie za mało – dodaje Anna Radowicka.
Produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak czerwone mięso, smalec, masło czy nabiał, są źródłem tłuszczów nasyconych. Należy pamiętać by jeść je z umiarem, ponieważ ich zwiększone spożycie (powyżej 10 proc. dziennej dawki energii) może skutkować podwyższonym stężeniem cholesterolu LDL we krwi, co wiąże się z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.
Źródło fotografii: Pixaby