mobile
REKLAMA

Zbierajmy owoce rokitnika!

Polski superfood porasta nadbałtyckie wydmy. Jakie są właściwości żółtych kuleczek rokitnika i czemu stał się tak ceniony w naturalnej medycynie?

Agata Mościcka
Zbierajmy owoce rokitnika!

Rokitnik zwyczajny to prosta w uprawie i niewymagająca szczególnej pielęgnacji roślina, ponieważ jest odporna na suszę i chłód. Występuje w postaci rozgałęzionego krzewu lub niskiego drzewa o lancetowatych, wąskich i lekko podwiniętych na brzegach liściach. Z żółtozielonych kwiatów rośliny powstają małe, okrągłe, jaskrawopomarańczowe owoce z drobnymi pestkami, rozmiarem przypominające kulki dziko rosnącej winorośli. Owoce rokitnika mają charakterystyczny kwaśny, a nawet cierpki smak.

W Polsce rokitnik pospolity przede wszystkim spotykany jest nad Bałtykiem - rośnie w dużych ilościach na wydmach. Ponieważ jest rośliną, która lubi morskie środowisko bardzo szybko się w nim rozprzestrzenia. Skutkuje to tym, że jest traktowany nieomalże jak chwast - jest wycinany i niszczony, mimo swoich niezwykle cennych właściwości. Ten proceder ma niestety miejsce głównie w Polsce, ponieważ w innych krajach nadbałtyckich już dawno zorientowano się, jak wartościową rośliną jest rokitnik i od lat wykorzystuje się jego cenne składniki do produkcji wielu preparatów leczniczych i kosmetycznych.

W medycynie naturalnej wykorzystywane są wszystkie części rokitnika, nie tylko owoce. Pomimo niepozornego wyglądu rokitnik jest naturalnym, niezwykle bogatym źródłem witamin C, A, B, P, K, E i witamin z grupy B oraz składników mineralnych, takich jak: wapń, potas, fosfor, żelazo i mangan. Rokitnik to również kopalnie flawonoidów i aminokwasów. Mają one dobroczynny wpływ na wygląd skóry, ale przede wszystkim są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania najważniejszych narządów wewnętrznych (serce, mózg). Witamina C, której wyjątkowo dużą ilość zawierają owoce rokitnika, wzmacnia układ odpornościowy oraz zapobiega rozwojowi stanów zapalnych, wykazując silne działanie antyoksydacyjne. Rokitnik jest również skuteczny w łagodzeniu ostrych zatruć, ponieważ jego składniki mają zdolność wiązania metali ciężkich. Właściwości rośliny stymulują także funkcjonowanie całego układu nerwowego.

Ze względu na unikalne możliwości lecznicze owoce rokitnika wykorzystywane są od wieków w naturalnej medycynie. Już nasze babcie wiedziały, że moc zawarta w owocach rokitnika przeciwdziała łysieniu i zapewnia piękny, młody wygląd cery. Wszystko to dzieje się za sprawą bardzo silnych właściwości przeciwutleniających, jakie wykazuje rokitnik. Chronią one również organizm przed rozwojem procesu nowotworowego. Składniki zawarte w rokitniku działają ponadto kojąco na wszelkie problemy skórne, wspomagają gojenie ran (w tym oparzeń i odmrożeń), a także likwidują przebarwienia, powstałe w wyniku nadmiernej produkcji melaniny w głębokich warstwach skóry. Działanie rokitnika wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, co jest szczególnie ważne w przypadku cery wrażliwej i naczynkowej. Dzięki tym i innym jeszcze cechom rokitnik znalazł również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.

W aptekach można spotkać różnego typu preparaty wykonane na bazie rokitnika - musy, olejki, soki. Mając jednak do dyspozycji świeże owoce rokitnika, których całe mnóstwo można znaleźć nad polskim morzem, najlepiej po prostu zbierać je prosto z krzewów i samodzielnie przygotowywać z nich pyszne, świeże przeciery. By złagodzić cierpki smak owoców, do przecieru można dodać parę łyżeczek naturalnego miodu.

Zbierajmy owoce rokitnika, a potem zamrażajmy lub róbmy z nich przetwory, bo dzięki ich spożywaniu skutecznie i w całkiem naturalny sposób wesprzemy prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda