mobile

Zbieraj deszczówkę i dostań dofinansowanie

Jeszcze do końca czerwca można składać wnioski w ramach rządowego programu Moja woda. Finansowe wsparcie może trafić do osób, które chcą zainstalować system do zbierania wody deszczowej. Jakie formalności należy spełnić?

Redakcja
Zbieraj deszczówkę i dostań dofinansowanie

Program Moja woda rozpoczął się już w 2020 roku, wnioski zgodnie z jego założeniami można składać do 30 czerwca br. Osoby, które zdecydują się na zainstalowanie systemu do zbierania wody deszczowej mogą otrzymać nawet 6 tys. zł dofinansowania.

Program prowadzą Wojewódzkie Oddziały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O dotację mogą ubiegać się osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się dom jednorodzinny. Po ich stronie leży zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji zatrzymania i zagospodarowania wody deszczowej lub roztopowej.

Wnioski należy składać w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej wraz z dokumentami poświadczającymi poniesione koszty i dokumentami potwierdzającymi wykonanie instalacji.

Dofinansowanie będzie można otrzymać do zakupu, dostawy, montażu, budowy, rozbudowy, uruchomienia następujących instalacji:

  • do zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości, tj. z dachów, chodników, podjazdów (np. łapacze, wpusty, osadniki rynnowe, odwodnienie liniowe, przewody odprowadzające wody opadowe bez rynien i rur spustowych);

  • do magazynowania wód opadowych w zbiornikach (np. szczelne zbiorniki podziemne i naziemne) o sumarycznej pojemność minimum 2 m³;

  • do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, skrzynki rozsączające, zbiorniki otwarte);

  • do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych na dachach – zielone dachy (warstwa drenażowa) bez kosztów nasadzeń;

  • do wykorzystania retencjonowanych wód opadowych lub roztopowej (np. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody z istniejącego/nowo budowanego w ramach inwestycji zbiornika).

pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda