Zaspa - alternatywne zwiedzanie z przewodnikiem
Na pierwszy rzut oka Zaspa przypomina setki dzielnic - sypialni jakich wiele w aglomeracjach całego kraju. Mimo to lokalni przewodnicy od 7 lat oprowadzają wycieczki po trasach biegnących wzdłuż bloków. Punktami orientacyjnymi jest ponad 60 monumentalnych dzieł sztuki nowoczesnej, naniesionych na ściany bloków mieszkalnych.
Pierwsze spacery zaczęto organizować w 1997r. w ramach starań władz miasta o tytuł europejskiej stolicy kultury. Gdańsk zorganizował wówczas Festiwal Malarstwa Monumentalnego, który połączono w artystyczną całość z projektami lokalnych przewodników. Celem miał być projekt łączący działania artystyczne, edukacyjne oraz społeczne. W efekcie zwiedzający mogli spotkać się z artystami i architektami uczestniczącymi w projektowaniu osiedla. Do 2016r. w ramach kolejnych festiwali murali powstawały kolejne prace. Obecnie ściany okolicznych domów zdobi 59 murali oraz jeden monumentalny dyptyk.
- W latach 70. miejscy architekci mieli ambicję uczynienia z Zaspy drugiego po śródmieściu centrum metropolii z własnymi instytucjami kultury, szkołami, parkami i centrami handlowo-usługowymi. Te założenia nie zostały w pełni zrealizowane, ale do dziś Zaspa jest jedną z lepiej zaprojektowanych dzielnic. Ten obszar miasta wyróżnia się dużą ilością zielonych przestrzeni. Budynki rozstawiono kaskadowo by żaden nie był dominantą w krajobrazie. Mimo zmieniających się standardów życia Zaspa wciąż jest osiedlem, gdzie mieszka się wygodnie- informuje Marta Bednarska z Instytutu Kultury Miejskiej.
Duże przestrzenie sprawiają, że ściany bloków są naturalną galerią malarską.
- Turysta nie musi jechać do śródmieścia by poznawać historię miasta. Zaspa kojarzy się z Lechem Wałęsą, który mieszkał w tej dzielnicy, gdy przyznawano mu Pokojową Nagrodę Nobla. Odpowiedni mural upamiętnia też msze papieskie. To miejsce, gdzie jak w soczewce odbija się historia Polski- ocenia Marta Bednarska
Od 7 lat przewodnicy odbywają w sezonie letnim 5o-60 spacerów, czyli jest ok. 1000 zwiedzających. Pilotami wycieczek są mieszkańcy dzielnicy lub osoby zafascynowane tym miejscem oraz sztuką ulicy.
- Każdy spacer jest unikatową wyprawą, gdyż program zależy od obszaru zainteresowania zwiedzających. Nawet w czasie 1,5-2 godz. Spaceru nie jesteśmy w stanie zwiedzić całego ogromnego obszaru dzielnicy. Nasze inicjatywy zawsze spotykają się jednak z pozytywnym oddźwiękiem- podsumowuje przewodniczka.