Żart i krotochwila w dawnym Gdańsku. Wykład Ewy Jaroszyńskiej
- Czym byłaby codzienność bez żartów, choćby i przaśnych, bez krotochwil i anegdot? Podczas spotkania zajrzymy w minione stulecia, przyglądając się rozrywkom gdańszczan, zobaczymy, co ich bawiło, ale też, co śmieszyło i zadziwiało gości, którzy Gdańsk odwiedzali - zapowiada prelegentka kwietniowej Akademii Gdańska, Ewa Jaroszyńska, przewodniczka i pilotka wycieczek. Wydarzenie odbędzie online, 27 kwietnia na kanale YouTube IKM: https://youtube.com/ikm_gdansk.
Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.
W 2021 roku hasłem wykładów jest „Rum omnium fundamenta” - fragment sentencji umieszczonej na Bramie Wyżynnej, która brzmi w całości: „Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw”. Jednak w wyniku celowego podzielenia sentencji na dwa wersy, jej krótsza część dowcipnie głosi, iż to rum jest podstawą wszystkiego.
– Właśnie ten gdański, cięty i wyjątkowy humor będzie motywem przewodnim dziesięciu wykładów Akademii Gdańska, które w sposób niebanalny przybliżą ciekawostki związane ze śladami kultury łacińskiej w naszym mieście, opiszą gdańskie zabytki od ich mniej oficjalnej strony, a także opowiedzą o figlarnych tajemnicach, jakie kryje miasto. Okazji do wesołości w dawnym Gdańsku nie brakowało, dlatego nawiązując do tej dowcipnej tradycji zapraszam na ósmą edycję wykładów Akademii Gdańska pod hasłem „Rum omnium fundamenta” – opowiada Dominika Ikonnikow, koordynatorka Akademii Gdańska.
Fot. IKM