Zapomniane ubrania wspierają psy z Ciapkowa
Gdynia rozpoczyna innowacyjną współpracę z marką Ubrania Do Oddania w zakresie zbierania zbędnych tekstyliów. Wspólne działania są planowane długofalowo. Wykorzystywać będą zbiórki online oraz offline, miejskie podmioty i wydarzenia. Za każdy kilogram pozyskanych rzeczy Ubrania Do Oddania przekażą 1 zł na rzecz OTOZ Animals Ciapkowo - Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Gdyni.
Marka Ubrania Do Oddania od 2018 roku redefiniuje pojęcie drugiego obiegu na rynku tekstylnym. Przekazała już ponad milion złotych organizacjom pożytku publicznego, przeprowadziła ponad 600 kampanii charytatywnych, stworzyła sieć sklepów “Butik Cyrkularny” i “UDO Second Hand” dostępnych w najlepszych galeriach handlowych. Organizacja współpracuje także z Komisją Europejską w zakresie strategii UE na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych w obiegu zamkniętym. Teraz działać będzie także w naszym mieście.
- Trudno w to uwierzyć, ale ubrania mogą być problemem. Statystycznie na każdego mieszkańca Ziemi przypada 10 nowych ubrań, które są produkowane w ciągu roku. Ponieważ na świecie produkuje się 80 miliardów sztuk odzieży rocznie na 8 miliardów mieszkańców. Tak naprawdę w krajach bogatych, rozwiniętych ta statystyczna liczba jest jeszcze większa. To oznacza, że choćby w Gdyni, około 2,5 miliona ubrań co roku trafia do mieszkańca, a jeżeli nie powiększamy naszej garderoby, to mniej więcej podobna liczba jest wyrzucana. Kluczem jest to, co się z tymi ubraniami stanie. Przede wszystkim chcemy zachęcać mieszkańców, by używali ubrań w sposób rozsądny. Ale jeżeli już ubrania wyrzucamy, to chodzi o to, by nie trafiały one do pojemnika na odpady zmieszane, a by te odpady dostały swoje drugie życie. Gdynianie będą mogli oddawać swoje używane rzeczy, wzywając za pośrednictwem strony Ubrania Do Oddania kuriera, który odbierze taką paczkę. Paczka musi mieć co najmniej 10 kilogramów. Ale będą również mogli zanieść takie ubrania do Przystani na ul. Lipową, na ul. Chylońską albo do Centrum Nauki Experyment. Co ważne, z każdego oddanego kilograma – złotówka trafi do gdyńskiego Ciapkowa - mowi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Współpraca Gdyni oraz marki Ubrania Do Oddania zakłada m.in.:
- odbiór niepotrzebnych tekstyliów od mieszkańców ze wskazanych przez nich adresów po zgłoszeniu internetowym
- zbiórkę niepotrzebnych tekstyliów w miejskich punktach stacjonarnych
- segregację zebranych tekstyliów i wprowadzenie jak największej liczby rzeczy do II obiegu
- przekazanie części wpływów ze sprzedaży ubrań na wsparcie schroniska Ciapkowo
- współpracę przy zbiorkach tekstyliów na terenie Gdyni
- działania w zakresie edukacji o cyrkularności i tekstyliach w odniesieniu do ochrony środowiska.
Od poniedziałku, 19 września, gdynianie mogą oddać niepotrzebne ubrania oraz dodatki w trzech punktach stacjonarnych. Są to:
- Centrum Nauki Experyment,
- Przystań Lipowa 15,
- Przystań Chylońska 237.
Osoby, które wolą przekazać swoje rzeczy online mogą zamówić bezpłatnego kuriera, który odbierze przesyłkę spod wskazanego adresum - usługę odbioru można zamówić ze strony www.ubraniadooddania.pl/gdynia.
Za każdy kilogram pozyskanych rzeczy marka Ubrania Do Oddania przekaże 1 zł na schronisko Ciapkowo w Gdyni. Oddać można zbędne ubrania, buty i dodatki, które nadają się do wprowadzenia do drugiego obiegu:
- ubrania: damskie, męskie i dziecięce,
- akcesoria, np.: paski, torebki, czapki, szaliki,
- buty połączone w pary,
- tekstylia domowe, np.: obrusy, koce.
- Współpraca Gdyni i marki Ubrania Do Oddania to projekt, który potwierdza, że władze lokalne mogą bardzo sprawnie zarządzać polityką ekologiczną. Gdynia to świadome, nowoczesne miasto, które aktywnie szerzy wiedzę dotyczącą zmian klimatu i problemów środowiskowych, ale przede wszystkim oferuje swoim mieszkańcom realne możliwości oraz udogodnienia w tym zakresie. Fantastycznie jest patrzeć, jak to młode miasto “z morza i marzeń” udowadnia, że może wszystko - być stolicą designu, filmu, muzyki, a także cyrkularności. Jestem dumna, że marki Ubrania Do Oddania została partnerem Gdyni w zakresie gospodarowania tekstyliami - podkreśla Zosia Zochniak, co-founerka Ubrania Do Oddania.
Współpraca z marką Ubrania Do Oddania świetnie wpisuje się w działania “Gdynia w klimacie” - programu, który rozwijany jest od kilku miesięcy, a skupia się na szeroko pojętej edukacji mieszkańców, angażowania ich w działania zmniejszające konsumpcję oraz promujące postawę ekologiczną rozumianą m.in. jako rozsądne korzystanie z zasobów i podejmowanie decyzji z myślą o ich wpływie na naszą planetę.