mobile

„Zapoluj” na kometę w Gdyni

Od kilkunastu dni wzbudza zachwyt wśród mieszkańców Gdyni, skłaniając ich do późnowieczornych i nocnych obserwacji. Mowa o komecie Neowise, którą na północnym niebie można zobaczyć nawet gołym okiem. Już w najbliższy czwartek, 23 lipca, nastąpi największe zbliżenie się do obiektu do naszej planety. To doskonały moment na spotkanie z Neowise.

inf. prasowa
„Zapoluj” na kometę w Gdyni

Niemal od początku lipca portale internetowe i media społecznościowe żyją zdjęciami komety C/2020 F3 Neowise, którą nawet gołym okiem można dostrzec na nocnym niebie. W Gdyni obiekt szczególnie okazale prezentował się na tle torpedowni przy plaży w Babich Dołach, klifu w Orłowie oraz Molo Południowego i Sea Towers widzianych od strony bulwaru Nadmorskiego.

Astronomowie przewidują, że Neowise towarzyszyć będzie nam do końca miesiąca. Warto skorzystać z tej szansy – następnym razem w naszej części Układu Słonecznego będzie ona widoczna za… około 6800 lat. Doskonała okazja do „polowania" na kometę nadarzy się już w najbliższy czwartek 23 lipca, kiedy będzie znajdować się najbliżej naszej planety, a mianowicie w odległości 0,63 jednostek astronomicznych (AU), czyli przeszło 94 milionów kilometrów.

Gdzie zatem powinniśmy skierować wzrok by zaobserwować kometę Neowise?

- Należy patrzeć na północą stronę nieba. Kometa będzie widoczna nisko nad horyzontem, w rejonie gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy – mówi Marek Szczepański z Planetarium Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. – Choć jest na naszym niebie obecna już od kilkunastu dni, to najlepiej spróbować zaobserwować ją 23 lipca, ciemną nocą po godzinie 23 lub około północy. Należy wybrać miejsce z niewielką ilością światła, np. za miastem, choć da się zaobserwować ją także z centrum Gdyni.

Z pomocą przy obserwacji może przyjść także sprzęt fotograficzny. Ustawiając dłuższy czas naświetlania mamy szanse uchwycić zmierzającą niejako w dół kometę z jej charakterystycznym warkoczem.


– Swoją jasnością Neowise porównywalna jest do gwiazd, które na co dzień widzimy. Te jednak są obiektami punktowymi. Kometa ma wyraźnie rozmyty obraz. Korzystając z dobrej lornetki do tego typu obserwacji, będzie można dostrzec nie jeden, a nawet dwa jej warkocze. - mówi Marek Szczepański.

Kometa C/2020 F3 Neowise została odkryta przez astronautów 27 marca 2020 roku. Obserwacji dokonano za pomocą teleskopu NEOWISE (Near Earth Objects Wide-field Infrared Survey Explorer), po którym została nazwana. Początkowo widoczna była na półkuli południowej, jednak od 29 czerwca i momentu przekroczenia ekliptyki, zobaczyć ją można także po naszej stronie globu.

 

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

Fot. Oskar Lewiński

 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda