mobile

Zapadły decyzje w sprawie rewitalizacji terenów Gdyni

Szykują się duże i pozytywne zmiany w Gdyni. W środę 30 marca 2016 roku radni jednomyślnie przyjęli uchwałę określającą obszary w mieście wymagające podjęcia prac rewitalizacyjnych. Teraz czas na przygotowywanie szczegółowych i konkretnych zapisów Gminnego Programu Rewitalizacji; zaś w kwietniu - pierwsze spotkania konsultacyjne.

TAGI
Zapadły decyzje w sprawie rewitalizacji terenów Gdyni

Rewitalizacja obejmie łącznie 2,15% powierzchni miasta w tym rejon dawnej wsi Oksywie oraz ulic Arendta Dickmana i inż. Jana Śmidowicza, rejon ulic Ludwika Zamenhofa i Opata Hackiego, zachodnią część dzielnicy Witomino - Radiostacja, Pekin oraz Meksyk, a także fragment dzielnicy Babie Doły.

Przy określaniu obszarów, które miałyby zostać objęte programem rewitalizacyjnym duży wkład wnieśli sami mieszkańcy miasta. Ich aktywny udział w - trwających cały luty - konsultacjach społecznych zaowocowało objęciem rewitalizacją rejonu ul. Rybaków w dzielnicy Babie Doły; rejonu tzw. Meksyku w dzielnicy Chylonia oraz rozszerzeniem wyznaczonych  wcześniej granic terenów w części dzielnic Oksywie, Chylonia i Leszczynki.

Podczas sesji radni podnieśli również kwestię współpracy z prywatnymi właścicielami terenów na tzw. Meksyku i Pekinie. Wszelkie działania będą odbywać się zgodnie z prawem, będą wypadkową pomysłów i planów właścicieli terenu, mieszkańców i gminy - zapewnił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Wyjaśnijmy, że przyjęcie przez radnych uchwały w sprawie wyznaczenia w mieście obszaru zdegradowanego i obszarów rewitalizacji otwiera drogę do rozpoczęcia prac nad zapisami gdyńskiego Gminnego Programu Rewitalizacji, który będzie uwzględniał specyfikę i potrzeby każdego z wyznaczonych podobszarów. Pierwsze konsultacje w tej sprawie zaplanowano jeszcze w kwietniu. GPR gotowy ma być do końca 2016 roku.

Warto wspomnieć, że na przeprowadzenie procesu rewitalizacji Gdynia ma szansę pozyskać środki unijne w wysokości nawet 50 mln zł. Z tych pieniędzy zarówno inwestycje, jak i programy społeczne mają zostać przeprowadzone na Oksywiu, Chyloni i Witominie. Ponieważ Pekin, Meksyk i Babie Doły, gdzie sytuacja bez wątpienia wymaga interwencji nie spełniły kryteriów niezbędnych do objęcia rewitalizacji środkami unijnymi, program będzie tam prowadzony w oparciu o środki własne gminy. Początek prac - w roku 2017.

Źródło UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda