Zanurz się w literaturze!
Festiwal Literacki Sopot, który odbędzie się w Willi Jünckego i Goyki 3 Art Inkubatorze, to wyjątkowe wydarzenie pełne różnorodnych atrakcji. Będą to m.in. spotkania autorskie, pokazy filmów, wystawy sztuki, audycje radiowe, warsztaty dla dzieci, gra miejska oraz debaty. Wejście na większość wydarzeń jest darmowe, jednak warsztaty z Aleksandrą Zbroją stanowią wyjątek
W dniach 17-20 sierpnia odbędzie się 12. edycja festiwalu Literacki Sopot, poświęconego kulturze i literaturze niemieckiej. Głównym centrum wydarzenia będzie Willa Jünckego oraz Goyki 3 Art Inkubator - siedziba organizatora festiwalu. W ramach festiwalu odbędą się różnorodne wydarzenia, takie jak spotkania, pokazy filmów, wystawy sztuki, audycje radiowe, warsztaty, aktywności dla dzieci, gra miejska, a także debaty, targi książki oraz wydarzenia teatralne w różnych lokalizacjach Sopotu.
Wejście na wszystkie wydarzenia jest bezpłatne, z wyjątkiem warsztatów prowadzonych przez Aleksandrę Zbroję. Spotkania oraz debaty będą dostępne w tłumaczeniu na język migowy. Nagrania audio i wideo spotkań autorskich oraz debat będą udostępnione od 4 września 2023 roku na platformach anchor.fm/goyki3 oraz yt.com/goyki3.
Do Sopotu przybędzie grupa niemieckich gości, w tym Zsuzsa Bánk, Erica Fisher, Ulrich Hub, Harald Jähner, Arne Jysch, Jovana Reisinger oraz Antje Rávik Strubel. Z kolei Nina Wähä, szwedzka autorka, przedstawi przyszłoroczną edycję festiwalu, która będzie poświęcona regionowi bałtyckiemu.
Spotkania z pisarzami
Festiwal przewiduje spotkania z wybitnymi polskimi pisarzami, m.in. laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego Anną Goc w ramach nowego pasma "My", koncentrującego się na społeczności i jednostkach w konkretnych granicach. W tym paśmie odbędą się także rozmowy z Szymonem Opryszkiem, Mikołajem Grynbergiem i Katarzyną Michalczak. Goście nowego pasma "Powroty", tj. Krzysztof Varga, Dyba, Adam Lachowie, Włodzimierz Nowak i Barbara Piórkowska, będą rozmawiać z autorami książek wydanych jakiś czas temu, ale wciąż aktualnych. Ponadto autorzy debiutujący, tacy jak Małgorzata Żarów, Dawid Iwaniec, Natalia Szostak i Aleksandra Tarnowska, również podzielą się swoimi twórczościami.
Debaty
W debatach, stanowiących istotny element programu każdej edycji Festiwalu, analizuje się aktualne zagadnienia społeczno-polityczne. Również w tegorocznym wydarzeniu nie zabraknie takich dyskusji. Anna Dudzińska poprowadzi rozmowę z Robertem Trabą, Kornelią Ćwiklak i Susann Worschech na temat złożonej historii polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Michał Bilewicz, Agnieszka Jabłońska i Andreas Zick będą prowadzić dyskusję z Moniką Płatek na temat rasizmu i antysemityzmu w Polsce i w Niemczech.
O znaczeniu sąsiedztwa i wspólnocie języków czeskiego, ukraińskiego, niemieckiego i polskiego rozmawiać będą tłumaczki Katarzyna Kotyńska, Martyna Lemańczyk i Małgorzata Łukasiewicz w rozmowie z Dagny Kurdwanowską. Natomiast o historiach skrywanych w przedmiotach dyskutować będą Karolina Ćwiek-Rogalska, Dariusz Brzostka i Stefan Chwin podczas moderowanej przez Beatę Maciejewską debaty.
Michał Nogaś poprowadzi tradycyjne spotkania, jednak w tym roku nie na plaży, lecz w urokliwym parku na Goyki. Zapewnienia organizatorek wskazują, że fani naturalnych otoczeń będą usatysfakcjonowani nowym miejscem. Codzienne spotkania o godzinie 15.00 będą obejmować wystąpienia Filipa Springera, Magdaleny Parys, Ishbel Szatrawskiej oraz Edwarda Pasewicza.
Nowe pozycje
Z okazji Festiwalu Literackiego w Sopocie, miały swoje premierowe wydania następujące książki:
- "Śmierć przychodzi nawet latem" autorstwa Zsuzsy Bánk (tłum. Elżbieta Kalinowska), wydawnictwo Czarne
- "Rausz. Niemcy między wojnami" autorstwa Haralda Jähnera (tłum. Monika Kilis), wydawnictwo Poznańskie
- "W lasach ludzkiego serca" autorstwa Antje Rávik Strubel (tłum. Agata Teperek), wydawnictwo Pauza
- "Czempionki" autorstwa Jovany Reisinger (tłum. Zofia Sucharska), wydawnictwo Marpress
- "Toń" autorstwa Ishbel Szatrawskiej (przedpremierowo), wydawnictwo Cyranka
- "Babetta" autorstwa Niny Wähä (tłum. Justyna Kwiatkowska), wydawnictwo Poznańskie
Ponadto, wznowiona zostanie książka "Biała Rika. Żeliwne ptaki" autorstwa Magdaleny Parys, wydana przez wydawnictwo Świat Książki. Wiele z tych pozycji oraz wiele innych będzie dostępnych do zakupu na Targach Książki, które odbędą się na placu Przyjaciół Sopotu.
Inne wydarzenia
W istotnym punkcie harmonogramu Festiwalu Literackiego w Sopocie, kluczowym organizatorem, odbędzie się premiera słuchowiska zatytułowanego "Szeptające głosy potoku". Ta opowieść osadzona w międzywojennym Sopocie, inspirowana losami mieszkańców willi Jünckego - siedziby Goyki 3 Art Inkubatora, przybliża historię tego miejsca. Fryderyk Wilhelm Jüncke, znany importer win i kolekcjoner sztuki, nie dożył ukończenia prac budowlanych nad willą, bowiem zmarł w trakcie ich trwania. W tym trójpiętrowym kompleksie z wozownią, parkiem, oranżerią i winiarnią zdarzały się różne zwroty akcji, w tym rezydencja konsula Danii Haralda Kocha, działalność komórki NSDAP oraz mieszkania komunalne, a także tajemnicze i tragiczne zdarzenia. Całą tę historię przybliża słuchowisko w reżyserii Piotra Skotnickiego, z udziałem głównej aktorki Karoliny Gruszki. Spotkanie z reżyserem poprowadzi Joanna Cichocka-Gula.
Na tarasie historycznej willi codziennie w kolejności dni festiwalowych będą odbywały się rozmowy prowadzone przez: Zuzannę Kowalczyk ("Magazyn Pismo"), Natalię Prüfer ("Buch, czyli książka"), Michała Nogasia ("Gazeta Wyborcza"), Łukasza Wojtusika ("Alfabet Wojtusika") oraz Weronikę Wawrzkowicz ("Radio Nowy Świat"). Program Ptasiego Radia obejmuje dyskusje o literaturze, czytanie fragmentów dzieł literackich, znakomitą muzykę i wiele innych atrakcji. Audycje będą dostępne na żywo na tarasie willi, na stronie internetowej www.literackisopot.pl oraz jako podcasty na platformie Spotify Goyki 3 on air.
W Goyki 3 Art Inkubatorze odbędą się także projekcje filmów wybranych przez Ewę Fiuk, warsztaty pod kierunkiem Aleksandry Zbroi, prezentacja oraz warsztaty Colonial Neighbours - SAVVY Contemporary z Berlina, a także prezentacja serii zdjęć "Pogorzeliska" (2020) autorstwa Alicji Karskiej i Aleksandry Went. Tłumacze będą pełnić dyżury, a także odbędzie się projekcja wideo Krystyny Piotrowskiej "Lekcja polskiego" (2007).
W Parku na Goyki zainspirowanym baśniami Braci Grimm odbędą się warsztaty dla rodzin z dziećmi oraz gra miejska. Miłośników twórczości Tomasza Słomczyńskiego zachęcamy do uczestnictwa w spacerze autorskim "Sopotów".
Ponadto, jako czwarty rok z rzędu, Festiwal Literacki Sopot włącza się w inicjatywę #GodzinaCzytania, która jest częścią Koalicji Letnich Festiwali Literackich. To specjalny czas poświęcony lekturze pomiędzy spotkaniami autorskimi, debatami i innymi wydarzeniami festiwalowymi. To okazja do relaksu, zanurzenia się w książkach oraz chwila oderwania od zgiełku codzienności.
fot. materiały organizatora festiwalu Literacki Sopot