mobile

Zakupy przy szemrzącej wodzie - fontanny na Halach Targowych w Gdyni

Do tej pory mieszkańcy mogli cieszyć oko widokiem tryskającej wody oraz ucho jej szumem przy trzech miejskich fontannach – w Śródmieściu na skwerze Kościuszki i placu Kaszubskim oraz na stawie przy skwerze Ireny Kwiatkowskiej na Obłużu. W sobotę pojawiły się w mieście dwa nowe wodotryski, a konkretnie na Miejskich Halach Targowych – to artystyczne instalacje zrealizowane przez Halo Kultura.

informacja prasowa
Zakupy przy szemrzącej wodzie - fontanny na Halach Targowych w Gdyni

Stowarzyszenie Halo Kultura oraz Agencja Rozwoju Gdyni przyzwyczaiły już gdynian do tego, że Miejskie Hale Targowe to nie tylko miejsce zakupów, ale i wielu wydarzeń artystycznych, kulinarnych, warsztatów, koncertów. To dobry sposób w czasach zakupów internetowych i w centrach handlowych na podtrzymanie życia w miejscu, gdzie kiedyś życie tętniło własnym rytmem, nadawanym przez handlowców oferujących dobra niedostępne w sklepach.

Kolejne artystyczne wydarzenie miało miejsce w zabytkowej, modernistycznej Hali Łukowej w ostatnią sobotę, 17 grudnia – odsłonięcie dwóch niedużych fontann, które zorganizowało stowarzyszenie Halo Kultura. Fontanny są dziełem dwóch artystek – Alicji Nowicz i Poli Gogot.
 

- Hale to miejsce z marginesu konsumpcyjnych mód, miejsce spotkań osób starszych i tych z wykluczonych warstw społecznych, przestrzeń zaopatrzenia w towary pierwszej potrzeby, nostalgii i kolejek po mięso prosto od rzeźnika. W podobnych lokalizacjach zazwyczaj nie stawia się fontann — fontanny to szyk i prestiż, a targowiska i hale targowe, w swojej klasycznej formie, skazane są przecież na upadek. My jednak zdecydowałyśmy, że właśnie tu, na przekór trendom, postawimy wodotryski, zaś ostateczny głos odnośnie do ich wyglądu leżeć będzie po stronie kupców, kupujących i gości spędzających tu czas. To postulat współpracy, z miłości do miejsca takim, jakim jest — ukształtowanym przez lata użytkowania i z szacunku do jego twórców-użytkowników – mówią artystki.


Jak powiedziały, tak zrobiły – swoje projekty fontann (ponad 20) pokazywały kupcom, chodząc od stoiska do stoiska, i pytały ich o opinie. Pytały też kupujących, stojąc przed wejściem do Hali Łukowej. Tak przeprowadzone konsultacje wyłoniły dwa projekty – przedstawiający kupca z wielką siatką pod nogami oraz owocowo-warzywny zwieńczony wielką truskawką. Według wybranych projektów artystki wyrzeźbiły fontanny.

Choć są to instalacje artystyczne, a życie takowych w przestrzeni miejskiej bywa ograniczone, to jest szansa, że przyciągające uwagę kolorowe rzeźby – wodotryski będą towarzyszyć zakupom na halach przez dłuższy czas.

Projekt jest podsumowaniem rezydencji site-specific, która odbyła się jesienią/zimą 2022 w Halo Kulturze. Został dofinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Alicja Nowicz - od roku prowadzi program rezydencyjny na który zaprasza do wspólnych projektów artystów zainteresowanych problemem gentryfikacji. Studiowała architekturę wnętrz i sztuki piękne m.in. na Sandberg Institute w Amsterdamie. Przestrzenie tworzone organicznie i oddolnie, ze szczególnym uwzględnieniem targowisk, stanowią obecnie jej główne pole badań.

Pola Godot - artystka wizualna i zawodowa wróżka. Studiowała na londyńskim Central St. Martins, współpracowała m.in. z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Centrum Kultury w Lublinie, kolektywem Turnus, a od kilku lat współpracuje jako tarocistka z Vogue.pl. Interesuje się przepisywaniem historii na perspektywę peryferii.

Fot. Zygmunt Gołąb/gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda