Zainspiruj się i działaj twórczo podczas Dnia Kreatywnego
Chcesz obdarować bliskich własnoręcznie wykonanym prezentem? Szukasz kreatywnych pomysłów na dekoracje wnętrz, a może chcesz nauczyć się tworzyć domowe kosmetyki lub środki czystości? Weź udział w grudniowej odsłonie Dnia Kreatywnego Miejskich Hal Targowych. Wydarzenie odbędzie się online w sobotę, 19 grudnia. W programie m.in.: wirtualne spotkania, warsztaty twórcze czy spacer śladami detali i kolorów w architekturze Gdyni. Zapisy na poszczególne wydarzenia już ruszyły.
Zbliża się ostatnia w tym roku edycja Dnia Kreatywnego Miejskich Hal Targowych. Będzie ona łączyć wątki konsumpcjonizmu, obiegu plastiku w środowisku naturalnym, czy recyklingu z modnymi trendami – wykonywaniem dekoracji, przedmiotów codziennego użytku oraz kosmetyków.
Jak zawsze nie zabraknie inspiracji i ciekawych pomysłów, m.in. na własnoręcznie wykonany prezent pod choinkę. Grudniowa odsłona Dnia Kreatywnego odbędzie się w formule online. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.
Każdy, kto chce kreatywnie spędzić dzień, powinien zarezerwować sobie czas w najbliższą sobotę, 19 grudnia. Wirtualne spotkania i warsztaty ruszają po godz. 9.00. Na jakie atrakcje mogą liczyć uczestnicy?
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.30 od webinaru „Morze plastiku”. Będzie on połączony z warsztatami recyklingowymi, a poprowadzi go Irmina Balicka – oceanograf i biolog morza. Podczas spotkania zostanie poruszona kwestia zanieczyszczania mórz i oceanów. Nie zabraknie też nawiązań do obecnych zmian klimatycznych, choć rozmowa skupi się głównie na problemie z plastikiem. Prowadząca wytłumaczy, w jaki sposób każdy z nas przyczynia się do zanieczyszczania morza. Opowie także, jaki wpływ ma plastik na morskie organizmy i na nas samych. Spotkanie zakończą warsztaty z recyklingu. Uczestnicy zobaczą, jak mogą wykorzystać plastik w domu i zrobić z niego akcesoria lub rekwizyty.
Zapisy: https://app.evenea.pl/event/morzeplastiku/.
Kolejna propozycja to, o godz. 10.45, warsztat z tworzenia kosmetyków i domowych środków czystości. Odbędzie się pod hasłem „Święta bez plastiku”. Spotkanie poprowadzi Michalina Pączkowska, która opowie, dlaczego warto ograniczyć plastik w codziennym dbaniu o dom i o siebie, a także o tym jak wszechobecny jest plastik w kosmetykach, choćby w postaci mikrogranulek czyli mikroplastiku. Uczestnicy warsztatów wykonają dwa produkty - dla domu i dla ciała, alternatywy dla produktów z mikroplastikiem. Pierwszy to: pasta/mleczko do czyszczenia, czyli uniwersalny środek, którym wyczyścimy wszystko na święta. Drugim produktem będzie peeling/scrub - jako alternatywa dla drogeryjnych środków, w których najczęściej występują drobinki ścierające na bazie plastiku.
Zapisy: https://app.evenea.pl/event/swietabezplastiku/.
O godz. 11.45 wystartuje „Magia szydełkowania”, czyli kreatywny warsztat dekoracyjny. To propozycja dla tych, którzy pragną obdarować bliskich własnoręcznie zrobionymi podarunkami. Jego uczestnicy wykonają ocieplacz na kubek, który może być świetnym, drobnym upominkiem. Zrobienie go zajmuje wiele czasu, a efekt końcowy zależy tylko od wyobraźni twórcy. Warsztaty poprowadzi ArchiLAB.
Zapisy: https://app.evenea.pl/event/magiaszydelkowania/.
Kolejne warsztaty, tym razem z dekoracji wnętrz, zaplanowano o godz. 13.00. Agnieszka Jurago pokaże podczas nich, jak stworzyć oryginalny abażur, posługując się techniką origami. Udowodni, że zamiast kupować lampę, samemu można wykonać dekorację odznaczającą się prostotą i lekkością japońskiej estetyki minimalizmu.
Zapisy: https://app.evenea.pl/event/kloszorigami/.
Dzień Kreatywny zakończy, o godz. 14.00, wirtualny spacer śladami detali i kolorów architektury Gdyni dwudziestolecia międzywojennego. W gdyńskich gmachach użyteczności publicznej, kamienicach czynszowych i willach powstałych w latach 20. i 30. XX w. można spotkać mnogość minimalistycznie rozwiązanych plastycznie portali, stolarki okiennej i drzwiowej oraz oświetlenia. W tych budynkach, chropowatość tynku i okładzin cementowych oraz surowość cegły zbalansowana została gładkością polerowanego lastryka, transparentnością szkła oraz połyskiem płytek ceramicznych i metalu. Wyraźne akcenty kolorystyczne i śmiałe zestawienia barw pojawiają się z reguły we wnętrzach. Głównie na klatkach schodowych z przyciągającym wzrok bogactwem wzorów charakterystycznych, terakotowych posadzek. Uczestnicy spaceru, który poprowadzi Weronika Szerle z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni, odwiedzą gdyńskie ulice i odkryją wszystkie te architektoniczne wspaniałości.
Zapisy: https://app.evenea.pl/event/detaleikoloryarchitekturygdyni/.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Miejskich Hal Targowych w Gdyni lub w wydarzeniu na Facebooku.
Źródło: UM Gdynia