Zagadka polskiej tożsamości – prof M. Cichocki, dr D. Karłowicz
20 czerwca (środa) o godz. 18:00 zapraszamy na debatę o zagadce polskiej tożsamości w Muzeum Miasta Gdyni. Spotkamy się z prof. Markiem A. Cichockim oraz z dr Dariuszem Karłowiczem.
prof. Marek A. Cichocki – filozof, germanista, politolog, znawca stosunków polsko-niemieckich. Współtwórca i redaktor „Teologii Politycznej”, dyrektor programowy w Centrum Europejskim w Natolinie. Razem z Dariuszem Karłowiczem i Dariuszem Gawinem prowadzi w TVP Kultura program „Trzeci Punkt Widzenia”.
dr Dariusz Karłowicz – filozof, wykładowca, publicysta, wydawca książek. Współzałożyciel i redaktor naczelny rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna”. Prezes Fundacji Świętego Mikołaja. Współautor cotygodniowego programu telewizyjnego „Trzeci Punkt Widzenia” (TVP Kultura).
– Kalendarz spotkań –
14 czerwca – Szukanie barbarzyńcy. Kołakowski, Europa, wartości – dr Iwona Krupecka
20 czerwca – Zagadka polskiej tożsamości – prof. Marek A. Cichocki i dr Dariusz Karłowicz (wykład w Muzeum Miasta Gdyni)
28 czerwca – Możliwość faktu. Nietzsche, prawda i post-prawda – Miłosz Wieczór
12 lipca – Pozytywizm w Polsce. Czym jest postęp? – Adam Jank
26 lipca – Polska tradycja niepodległościowa a materializm dialektyczny i historyczny – Cyprian Kraszewski
9 sierpnia – Hans-Georg Gadamer i hermeneutyka – Konrad Woźniak
… i więcej aż do grudnia 2018!
W tym roku zorganizujemy również warsztaty o Sędziwoju Alchemiku i poszukiwaniu kamienia filozoficznego, o współczesnym stoicyzmie, o sporze Kazimierza Twardowskiego z Henrykiem Struve czy o filozoficznych inspiracjach malarza Jacka Malczewskiego. Podejmiemy też parę świetnych tematów, których nie chcemy na razie zdradzać. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji!
– O projekcie „Wszystko jest filozofią – edycja II” –
„Wszystko jest filozofią – edycja II” to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką. Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności. W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.
Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich. Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe). Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski. Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.
*Mecenasem Projektu jest Miasto Gdynia.*