Z samochodu na rower
Do wsiadania na rower nie trzeba gdynian specjalnie namawiać. Jednak tradycyjne akcje: European Cycling Challenge, Do pracy jadę rowerem, Rowerowy Maj, Odprowadzam Sam sprawiają, że mieszkańcy robię to jeszcze chętniej.
Majowe European Cycling Challenge to rywalizacja między europejskimi miastami - drużyny starają się przejechać na rowerze jak najwięcej kilometrów. Historia konkursu sięga 2012 roku, a zaczął być organizowany we włoskiej Bolonii. Mamy nadzieję, że w tym roku uda się wykręcić wysoką pozycję. Będziemy bardzo intensywnie zachęcać mieszkańców, a także wszystkie zainteresowane wspieraniem Gdyni osoby, by wzięły udział w akcji – podkreśla Rafał Polakowski z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. By wziąć udział w European Cycling Challenge, wystarczy wejść na stronę www.cyclingchallenge.eu/pl i zarejestrować się, wybierając gdyńską drużynę. Każdy przejazd należy rejestrować poprzez darmową aplikację Naviki, wprowadzać ręcznie na stronie internetowej lub importować trasy z innych aplikacji lub urządzeń GPS. Do zespołu z Gdyni mogą należeć wszyscy, którzy poruszają się rowerem po mieście. Na miejscu będą rozdawane poczęstunki dla członków gdyńskiego zespołu.
Akcja „Do pracy jadę rowerem” tradycyjne zachęca wszystkich gdynian do pokonywania codziennej drogi do pracy jednośladem. W zamian za wysiłek uczestnicy będą nagradzani darmowym śniadaniem i innymi upominkami. Na koniec rywalizacji wybierani są zwycięzcy, których nie ominie nagroda finansowa. Więcej informacji o akcji na stronie www.mobilnagdynia.pl.
Dla młodych mieszkańców Gdyni przygotowano program „Rowerowy Maj”. Kampania edukacyjna ma przekonać uczniów, by jeździli do szkoły na rowerze, rolkach, deskorolce lub hulajnodze. Przedtem dzieci przechodzą specjalne szkolenie. - Przed rozpoczęciem akcji organizujemy zajęcia z rowerowej szkoły, mające przygotować uczestników „Rowerowego Maja”. Lekcje są prowadzone przez stowarzyszenie Rowerowa Gdynia i dzielą się na zajęcia teoretyczne i praktyczne. Na teorię składają się wykłady i prelekcje przybliżające zasady poruszania się w ruchu miejskim. Zajęcia praktyczne składają się z treningu na boisku, placu szkolnym, jak się poruszać w ruchu miejskim – tłumaczy Paweł Kimel z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Edycja 2017 w Gdyni to już 21 szkół, 234 klasy i ponad 5,5 tysiąca uczestników.
Natomiast dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie klas zero będą mogli wziąć udział w wydarzeniu „Odprowadzam sam”. Chęć uczestnictwa w piątej edycji zgłosiło w sumie 47 przedszkoli i szkół podstawowych. Daje to 4336 dzieci ze 183 grup i klas.