Wystawa czasowa: Marco Godinho i Florian Tuercke
Prace zaproszonych przez nas do STREFY GDYNIA na Open'er Festival 2018 artystów spotkały się ze znakomitym odbiorem festiwalowej publiczności. Odpowiadając na trwające wciąż zainteresowanie zapraszamy do ponownego ich obejrzenia w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Instalację Forever Immigrant Marco Godinho oraz pracę audio-wideo Urban Audio. Gdynia Floriana Tuercke można oglądać do końca września w Magazynie Tranzytowym w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Wspólnym dla obydwu artystów mianownikiem jest multiplikowanie obrazów i dźwięków, a żywiołem dynamiczny, pełen bodźców i zdarzeń otaczający świat. Dla Marco Godinho ważne są wątki społeczne związane z globalnymi ruchami migracyjnymi i to, w jaki sposób kształtują współczesność. Jego prace powstają przez wielokrotne odciśnięcie stempla z napisem Forever Immigrant. Florian Tuercke podróżuje po świecie tworząc dźwiękowe portrety miast. Urban Audio. Gdynia to projekt zbudowany wokół relacji między gdyńską przestrzenią a jej brzmieniem. Dzięki specjalnie zaprojektowanym instrumentom rejestruje i przekształca dźwięki ulicy w nieoczywistą miejską symfonię.
Rozpoczęty przez Marco Godinho w 2012 roku projekt Forever Immigrant jest komentarzem do budzących emocje ruchów migracyjnych. Dlatego układ i wielkość napisu zbliżony jest do stempli administracyjnych. Jedna pieczątka urzędnika decyduje o losie człowieka, a skala współczesnych emigracji oraz próba ich kontroli mają wpływ na przyszłość milionów osób. Multiplikacja odciskanych obok siebie urzędowych pieczęci przypomina unoszące się nad miastem chmury bądź ławice. Kolejną odsłonę swojej instalacj portugalski artysta realizował w Gdyni przy udziale gości muzeum oraz uczestników Open'er Festival.
Gdyński kontekst jest szczególnie interesujący do rozmowy o globalnych ruchach ludności. Nadmorskie dynamiczne miasto od samego początku współtworzone było przez ludzi przybywających z różnych stron Polski. Dla Floriana Tuercke ruch uliczny to ulotna kompozycja, która jest tworzona przez wszystkich jego uczestników: mieszkańców, turystów, przyjezdnych. Realizując projekt Urban Audio. Gdynia niemiecki artysta poruszał się po mieście specjalnie zaprojektowanym samochodem, który pełnił rolę laboratorium dźwiękowego.
Stosowane przez niego instrumenty posiadają wbudowane struny, które po nastrojeniu wybrzmiewają różnymi tonami. Tej miejskiej muzyce towarzyszy wielowarstwowy, wprawiony w ruch portret miasta, który ukazuje złożone oblicze Gdyni, aglomeracji nieustannie kształtowanej przez jej nowych mieszkańców. Film powstał na specjalne zamówienie Muzeum Emigracji w Gdyni i po raz pierwszy został pokazany na Open'er Festival.
Wystawę czasową będzie można oglądać do 30 września.