mobile

Wysoki potencjał inwestycyjny Trójmiasta. Drugie miejscu w kraju

Trójmiasto jest wysoko oceniane przez inwestorów za istniejącą infrastrukturę, potencjał edukacyjny, który przekłada się na wykwalifikowanych pracowników, oraz - co okazuje się także bardzo istotnym czynnikiem - za atrakcyjne miejsce do życia. W ostatnich dniach opublikowano trzeci już raport na podstawie badania Business Environment Assessment Study. Gdańsk, Gdynia i Sopot uplasowały się, ex aequo z Poznaniem, na drugim miejscu w rankingu oceniającym atrakcyjność inwestycyjną polskich miast.

Informacja prasowa
TAGI
Wysoki potencjał inwestycyjny Trójmiasta.  Drugie miejscu w kraju

Liderem rankingu jest Warszawa, która tradycyjnie już - m.in. jako stolica państwa - znajduje się poza konkurencją innych ośrodków w kraju.

Jakie są atuty Trójmiasta? Nasza metropolia przyciąga naturalnym położeniem geograficznym - bezpośrednim dostępem do morza i dwoma wciąż rozwijającymi się portami morskimi. Inwestorzy zwracają też uwagę na dobrą infrastrukturę transportową, połączenia kolejowe - tak krajowe, jak i międzynarodowe, oraz coraz większą dostępność nowoczesnej przestrzeni biurowej i obecność uczelni wyższych. Gdańsk, Gdynia i Sopot przyciągają też nieustannie nowych mieszkańców, zarówno z innych części kraju, jak i zza granicy. To także ważny aspekt brany pod uwagę przez potencjalnych inwestorów.

Opublikowany przed kilkoma dniami raport potencjału inwestycyjnego największych polskich miast przygotowała firma Antal specjalizująca się w doradztwie HR, wspólnie z Cushman & Wakefield i Vastint oraz ekspertami ds. nieruchomości. Wcześniej przeprowadzili oni badanie Business Environment Assessment Study, którego celem jest opis rzeczywistości biznesowej, w jakiej funkcjonują firmy.

- O ocenę po raz kolejny poprosiliśmy ponad 800 osób zarządzających przedsiębiorstwami w Polsce. Niniejszy raport przedstawia ocenę środowiska biznesowego w Trójmieście przez decydentów polskich firm. Pozwala to spojrzeć na polski rynek właśnie z perspektywy biznesu - zaznacza Artur Skiba, prezes Antal.

Jak wskazują w raporcie eksperci, usługi, przemysł i budownictwo to siła napędowa pomorskiej gospodarki, a dwa rozwijające się porty w Gdyni i Gdańsku wspierają rozwój handlu. Trójmiasto, i cały region pomorski, jest zaliczane do pierwszej piątki obszarów najbardziej atrakcyjnych dla zagranicznych inwestorów w Polsce. W całym województwie działa prawie 3,8 tys. podmiotów gospodarczych z udziałem kapitału zagranicznego, a udział regionu w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych w Polsce stanowi około 13 proc. ich wartości.

Zdaniem Wojciecha Tyborowskiego, dyrektora Invest In Pomerania, potencjał Trójmiasta od wielu lat opiera się na jego strategicznym nadmorskim położeniu - na przecięciu dwóch transeuropejskich korytarzy transportowych oraz dostępie do dużej liczby zróżnicowanych talentów.

Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda