mobile

Wypożyczalnia świątecznych choinek powraca

W tym roku w wypożyczalni będzie 250 świątecznych drzewek. Biorąc udział w akcji Wypożycz choinkę jednym gestem wspierasz środowisko i zwierzęta w potrzebie.  Wypożyczenie świątecznego drzewka łączy się z wpłatą co najmniej 100 zł na rzecz Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”. Akcja startuje we wtorek, 6 grudnia na stronie internetowej  www.choinka.zut.com.pl.

informacja prasowa
Wypożyczalnia świątecznych choinek powraca

- Nieodłącznym atrybutem świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Może być sztuczna, może być naturalna, lecz ścięta, a może być również w doniczce. My promujemy te w doniczce jako rozwiązanie zgodne z duchem less waste i ideami Gospodarki Obiegu Zamkniętego - mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. - Dlatego zapraszamy mieszkańców do naszej wypożyczalni choinek. Dodatkowo mieszkańcy decydując się na wypożyczenie wspierają pomoc dzikim zwierzętom, gdyż opłata za choinkę zasili konto Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”.  Bądźmy dobrzy na te święta nie tylko dla siebie, ale też dla środowiska i zwierząt!

W tym roku w wypożyczalni dostępnych będzie 250 choinek o różnej wysokości. Odpowiadając na zgłaszane potrzeby, 200 z drzewek przeznaczonych zostanie dla mieszkańców, a 50 wypożyczyć mogą firmy i instytucje. Wypożyczenie choinki wiąże się z wpłatą, co najmniej 100 zł na konto Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”. Co ważne, całkowity dochód z akcji trafia do Fundacji pomagającej zwierzętom. 

Jak wypożyczyć choinkę?

Wypożyczenie drzewka jest proste i aby to zrobić, należy przejść kilka kroków. Po pierwsze trzeba wejść na stronę akcji https://choinka.zut.com.pl/. Następnie wybrać świerk, który przypadnie nam do gustu. Do wyboru będzie 250 drzewek gatunku świerk zwyczajny o wysokości do 100 cm oraz tych wyższych o wysokości do 140 cm, wraz z donicą. Każde drzewko przypisane jest do konkretnego zwierzęcia, któremu pomożemy — aby sprawdzić do jakiego, wystarczy najechać myszką na dane drzewko. 

Rezerwacja choinek rozpocznie się we wtorek, 6 grudnia od godz. 12.00. Procedura rezerwacji zakończy się po wpłaceniu określonej kwoty na konto Ostoi. Wysokość wpłaty to 100 zł. Kwota w całości zostanie przeznaczona na potrzeby dzikich pacjentów Ostoi. Na wpłatę mamy dwa dni po dokonaniu rezerwacji. Jeżeli nie zapłacimy w tym czasie — drzewko wróci do dostępnej puli i będzie mógł je wypożyczyć ktoś inny. 

Oferta dla firm

Do tegorocznej edycji akcji zapraszamy również przedsiębiorców. To z myślą o nich przygotowaliśmy 50. Właściciele firm będą mogli zarezerwować dowolną liczbę drzewek z  tej puli. Odbiór choinek będzie możliwy w piątek, 16 grudnia. Kwota minimalna jest taka sama jak w przypadku choinek dla mieszkańców, czyli 100 zł za jedną choinkę

Gdzie odebrać zapłaconą choinkę?

Odbiór choinek dla mieszkańców odbędzie się w niedzielę, 18 grudnia w godzinach 10.00 -13.00 na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku (ul. Jabłoniowa 55). Drzewka będą wydawane po podpisaniu oświadczenia przejęcia opieki nad drzewkiem. Do każdego z nich dołączone będą podstawowe informacje o tym, jak dbać o drzewko. Podczas eventu będzie można porozmawiać z pracownikami Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”. 

- Co roku pomagamy około 3 tysiącom zwierzaków, są to różne ptaki i małe ssaki: wiewiórki, zające, jeże. Ponieważ działamy jako Fundacja bardzo ważne jest dla nas wsparcie jakie otrzymujemy od ludzi dobrego serca - mówi Beata Rydelek, prezeska Fundacji. - Na co dzień prowadzimy szpital dla dzikich zwierząt. Dajemy im drugą szansę na życie w naturze. Środki, które udało się zebrać w zeszłym roku przeznaczyliśmy na leki i karmę dla zwierząt. Aktualnie jesteśmy w trakcie remontu naszego ośrodka. Naszym głównym celem jest zrobienie nowej ściany z klatkami szpitalnymi dla zwierząt. I na to przeznaczymy środki zebrane w tegorocznej wypożyczalni choinek –

Podczas eventu prowadzona będzie również zbiórka rzeczy, które potrzebne są w codziennej opiece nad zwierzętami, które trafiają do Ostoi.
Najpotrzebniejsze produkty to: ręczniki papierowe, podkłady higieniczne jednorazowe, gazety codzienne (szare) /bez magazynów “kolorowych”, karma dla kotów – mokra i sucha – animonda lub royal canin, rękawiczki nitrylowe (rozmiar m), strzykawki medyczne (pojemność: 1 / 20 ml). 

Dlaczego robimy taką akcję?

Chcemy przypomnieć, że nasze codzienne wybory mają wpływa na środowisko.  Przygotowując się do świąt możesz być Eko. Dzięki swoim wyborom chronisz środowisko naturalne i pomagasz zwierzętom.  Kiedy decydujesz się na wypożyczenie choinki w doniczce stajesz się również częścią Gospodarki Obiegu Zamkniętego. 

- Choinki, które zostaną zwrócone w dobrym stanie trafią do szkółki roślin na terenie naszego zakładu. Przez cały rok będziemy się nimi opiekować, tak by na kolejne święta znowu mogły trafić do wypożyczali i do domów gdańszczan. Te z choinek, które nie będą nadawały się do szkółki trafią zaś do kompostowni. Gdzie zamienią się w polepszacz gleby, czyli nasze Czarne Złoto Ogrodników. Nasza akcja pokazuje w praktyczny sposób idee Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Każdy z nas może wybierać rozwiązania, które służą środowisku naturalnemu - dodaje Grzegorz Orzeszko. 

A co po świętach? 

Wypożyczoną choinkę należy zwrócić do Zakładu Utylizacyjnego najpóźniej do 10 stycznia. Kiedy po świętach oddasz nam drzewko, my zaopiekujemy się nim czule w naszej szkółce, tak by było gotowe na przyszły rok. Jeżeli zdarzy się tak, że drzewko z różnych powodów straci swój piękny wygląd nie przejmuj się. Przywieź je do nas. Jeżeli uznamy, że nie nadaje się do szkółki, trafi do naszej kompostowni i powstanie z niego Czarne Złoto Ogrodników. W ten sposób świąteczna choinka trafi do obiegu zamkniętego. 

Ważne!

Jeżeli masz w domu inne drzewka w doniczce, których po świętach będziesz chciał się pozbyć również przywieź je do nas. Zajmiemy się nim w ciągu roku, tak by na kolejne święta trafiło do wypożyczalni!

Gdzie oddajemy choinkę? 

Oddanie choinek będzie możliwe w Punkcie Informacyjnym Zakładu (biuro ochrony, przy bramie nr 4 przy ul. Jabłoniowej 55. Drzewka można oddawać w godzinach pracy zakładu: od poniedziałku do piątku od godz. 6.00 do godz. 18.00, w soboty między 6.00 a 14.00. Choinki przyjmowane są w dniach od 3 do 10 stycznia 2023 roku. 

Jak było w ubiegłym roku?

W wypożyczalni przygotowano 100 choinek i wszystkie z nich zostały wypożyczone, czyli opłacone, a odebrano łącznie 90 choinek. Po świętach, wróciło do nas 88 sztuk. Mieszkańcy otrzymali również możliwość dostarczenia swoich drzewek w donicach, które nie brały udziału w akcji. Takich drzewek przywieziono do nas 12.  Łącznie do firmowej szkółki trafiło z powrotem 100 świerków, które zostały odpowiednio zabezpieczone i były pielęgnowane przez ogrodnika, a w tym roku ponownie są dostępne w wypożyczalni. 

Beneficjentem akcji jest: Pomorski Ośrodek Rehabilitacyjny Dzikich Zwierząt „Ostoja”.
Partnerzy akcji: Agencja Engine www.engine.pl oraz YIT Polska  www.yit.pl

fot. S. Sobczak/media.gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda