Wyniki konsultacji społecznych w sprawie zmiany granic Sopotu
Ponad 84 procent sopocianek i sopocian, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych, jest za zmianą granic Sopotu, polegającą na włączeniu części gruntów pod morskimi wodami Zatoki Gdańskiej. Dzięki włączeniu tych gruntów, powierzchnia miasta powiększy się o 10 km kw - z 17 km kw do 27 km kw
Miasto Sopot się powiększa
Konsultacje odbyły się od 16 stycznia do 15 lutego 2023 r. Mieszkańcy, wypełniając ankietę, mieli możliwość wyrażenia opinii na temat zmiany granic Sopotu, polegającej na włączeniu do obszaru miasta nieruchomości o łącznej powierzchni 1034,0364 ha, będących własnością Skarbu Państwa. Nieruchomości te są położone pod morskimi wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej.
Z konsultacji pokazały, że około 84,3 procent ankietowanych popiera zmianę granic Sopotu.
Konieczność zmiany granic wynika m.in. z rozporządzenia z 13 stycznia 2017 r. Rady Ministrów, w którym został określony szczegółowy przebieg linii podstawowej, zewnętrznej granicy morza terytorialnego oraz wewnętrznej granicy strefy przyległej Rzeczypospolitej Polskiej. Aby wdrożyć przepisy tego rozporządzenia, władze powiatów puckiego i nowodworskiego oraz Gdańska, Gdyni i Sopotu w 2018 r. zawarły porozumienie, w którym samorządowcy zobowiązali się do wspólnego działania na rzecz objęcia ewidencją gruntów obszaru Zatoki Gdańskiej.
Miastu Sopot przypadła część gruntów pod wodami Zatoki Gdańskiej w obrębie ewidencyjnym nr 52 - są to trzy działki, o łącznej powierzchni 1034,0364 ha. Aby objąć ww. obszar w granice Sopotu, konieczne było przeprowadzenie procedury zmiany granic. Proces ten - zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym (art. 4b ust. 1 pkt 1) - wymaga przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami.
Wyniki konsultacji zostaną przedstawione Radzie Miasta Sopotu do zaopiniowania i będą stanowić element wniosku Rady Gminy do ministra właściwego do spraw administracji publicznej o zmianę granic.
fot.Krzysztof Mystkowski/KFP